Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Türkiye'deki Genç Yetişkinler Cinsellik Hakkında Ne Kadar Bilgili?

Araştırmalar Genç Yetişkinlerin Cinsellik Hakkında Daha Çok Bilgilenmek İstediğini Gösteriyor!

Türkiye'deki Genç Yetişkinler Cinsellik Hakkında Ne Kadar Bilgili? ADDitude
5 dakika
5,387
Tüm Reklamları Kapat

Ülkemizde cinselliğin büyük bir tabu olduğu bir gerçektir. Türk toplumunun sosyokültürel yapısı incelendiğinde, birçok kişinin cinsellik üzerine konuşmaktan kaçındığı, cinsel bilgisinin az olduğu ve cinsel yardım almaktan utandığı görülmektedir. Bu durumun sebebi, Türk aile yapısının temeline dayandırılabilir. Birçok çocuk ailesi tarafından "Evlenmeden önce ilişkiye girme." veya "Arkadaşlarınla cinsellik üzerine konuşma." şeklinde, bireyin gelecekteki cinsel hayatını tümüyle yanlış yönlendirebilecek öğütlerle büyütülmekte ve bireyler bu öğütleri içselleştirerek hayatlarına uygulamaktadır. Bu durum, ülkemizde var oluşumuzun temeli olan cinsellik üzerine konuşmaktan neden çekindiğimizi açıklamaktadır.

Cinsellik üzerine konuşmamanın, toplumda yanlış bilgilerin yayılmasına yol açtığı bilinen bir gerçektir. Cinsel ilişkinin kötü bir şey olduğu, mastürbasyon yapmanın körlük yaptığı veya kadınların cinsel ilişkiyi arzulamaması gerektiği gibi hiçbir bilimsel temeli olmayan ve kulaktan dolma bilgilerle birçok yetişkin kendi cinsel hayatını şekillendirmeye çalıştığı için tatmin edici olmayan cinsel deneyimler yaşamaktadır. Bu durum, beklendiği gibi, cinsel ilişkiden alınan hazzı azaltmaktadır.

Türkiye'de Cinsellik Araştırması ve Bulguları

2009 yılında ülkemizdeki genç yetişkinlerin cinsel bilgileri nereden edindiğini ve cinsel hayatlarına dair hangi seçimleri yaptığını gösteren bir araştırma yayınlandı. Başkent Üniversitesi'nden Gül Pınar ve meslektaşlarının, yaşları 17 ila 22 arasında değişen 105 üniversite öğrencisi genç yetişkinle yaptığı bir araştırma, genç yetişkinlerin cinsellik hakkındaki bilgilerini gözler önüne seriyor.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Cinsel Bilgiler Nereden Ediniliyor?

Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların %59'unun cinsel sağlık üzerine daha önceden bilgilendirildikleri görülüyor. Aynı katılımcılar bilgi edinmek için seçtiği kaynaklar olarak sırasıyla medya, arkadaşlar, kitap, sağlık personelleri, internet, aile ve seminerleri gösteriyor. Aile hariç diğer kaynaklara daha çok başvurulması göze çarpıyor. Kadın öğrencilerin %44'ü aile dışı kaynaklara başvururken, erkek öğrencilerde bu oranın %32.3 olduğu görülüyor.

Genç Yetişkinlerin Cinsel Sağlıkla İlgili Bilgi Kaynakları
Genç Yetişkinlerin Cinsel Sağlıkla İlgili Bilgi Kaynakları

Ebeveynlerin Öğrenim Düzeyi Sonuçları Etkiliyor!

Katılımcıların ebeveynlerinin öğrenim düzeyi, genç yetişkinlerin cinsellik üzerine bilgi almak istediği kaynaklara etki ediyor. Aile yerine diğer kaynaklardan bilgi alan katılımcıların annelerinin %43.8'inin öğrenim düzeyinin lise öncesi olduğu görülüyor.

Katılımcıların annelerinin öğrenim düzeyi kadar babalarınınki de etkili oluyor. Babalarından cinsel bilgi aldığını söyleyen öğrencilerin %58'inin babasının üniversite mezunu olduğu görülüyor.

Erkek öğrenciler, kadın öğrencilere göre ebeveynlerinden bilgi almayı daha fazla tercih ettiğini belirtiyor. Bu durum, erkeklerin ergenlik döneminde yaşadığı sorunları ve değişimleri babalarıyla daha rahat konuşmalarıyla ve katılımcılarının babalarının öğrenim düzeylerinin annelerine göre daha yüksek olmasıyla açıklanabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak hem anne hem de babanın öğrenim düzeyiyle bilgi kaynakları arasındaki ilişki incelendiğinde, eğitim düzeyi yüksek olan ebeveynlerin kendi çocukları tarafından kaynak olarak daha çok seçildiği görülüyor.

En Çok AIDS Biliniyor!

Katılımcılara en çok bildikleri cinsel yolla bulaşan hastalık sorulduğunda başı %97.1 ile AIDS çekiyor. %62.8 bilinme oranı ile bel soğukluğu (gonore) ve Hepatit B ikinciliği paylaşıyor. Araştırmada diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların bilinme oranına dair bir bilgi bulunmuyor. Katılımcıların bilgi sahibi olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamıyor.

Evlilik Öncesi Cinsel Deneyimi Onaylama Oranı Yüksek Değil!

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %41.9'u evlilik öncesi cinsel deneyime onay veriyor. Bu oran diğer maddelere kıyasla en yüksek yüzdeye sahip olsa da diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük kalıyor. Örneğin; Danimarka, Finlandiya, Almanya, İzlanda, Norveç, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bu oran %80’i buluyor.[2]

Kadın öğrencilerin %27.7’si evlilik öncesi cinsel ilişkiye tamamen karşıyken, erkek öğrencilerde bu oran sadece %15.7’de kalıyor. Bu yüzdeler, cinsiyetler arasındaki farka göre yorumlandığında, istatiksel yönden anlamlı bir açıklama bulunamıyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Öğrencilerin Yarısına Yakını Evlenmeden Cinsel İlişki Yaşıyor!

Katılımcıların %42.3’ü evlenmeden önce cinsel ilişki yaşadığını belirtiyor. Cinsel ilişki yaşama oranı kadın öğrencilerde %16.6 olurken, erkek öğrencilerde bu oran %70’e kadar çıkıyor. Cinsel ilişki yaşamış katılımcıların yaş ortalaması hesaplandığında sonucun 18,3 olduğu görülüyor (minimum: 15 yaş, maksimum: 22 yaş). Evlilik öncesi cinsel deneyim yaşama açısından cinsiyetler arasındaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu görülüyor.

Peki Nasıl Korunuyorlar?

Cinsel ilişki yaşamış katılımcıların %42,8'i korunma yöntemi kullandığını belirtiyor. En çok kullanılan korunma yöntemi olarak %68 ile prezervatif tercih ediliyor. Geri çekilme yöntemi kullananların oranı üçte bir olarak hesaplanıyor. Geri kalanlar da oral kontraseptif yöntem olan doğum kontrol hapını tercih ediyor.

Ne Öğrenmek İstiyorlar?

Aşağıdaki grafiğe bakıldığında katılımcıların %81.9'u cinsel sağlık konusunda daha fazla bilgilenmek istediğini belirtiyor. Hem kadın hem de erkek öğrenciler en çok cinsel yolla bulaşan hastalıklar üzerine bilgi edinmek istiyor. Bunu, yine yüksek bir oranla, gebelikten korunma yöntemleri takip ediyor. Geriye kalan konuları sırasıyla gençlik dönemi sorunları, sigara, beslenme ve psikolojik sorunlar izliyor.

Genç Yetişkinlerin Cinsel Sağlıkla İlgili Bilgi Edinmek İstedikleri Konular
Genç Yetişkinlerin Cinsel Sağlıkla İlgili Bilgi Edinmek İstedikleri Konular

Sonuç

Ülkemizde seks hala bir tabu da olsa genç yetişkinlerin seks hakkında bilgilenmek istedikleri ortadadır. Her bireyin sağlıklı ve güvenli bir seks hayatı olabilmesi adına ülkemizde verilen cinsel eğitim; okullar, seminerler ve her türlü medya aracı ile artırılmalıdır. Cinsel bilginin artması aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma oranını da azaltacağından, daha sağlıklı bir toplum var olacağını hayal etmek güç değildir. Bu nedenle hem devlet hem de birey bazında cinsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmalı ve bu anlamsız tabuyu bir an önce yıkmalıyız.

Bir yetişkin olarak cinselliğe dair neler öğrenebileceğinizi ve öğrenmenizin neden önemli olduğunu gösteren diğer bir yazımızı buradan okuyarak, ilk adımınızı şimdi atabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
56
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 39
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Üzücü! 2
 • İğrenç! 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 05:10:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13156

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Teorisi
Zehirli Mantar
2019-Ncov
Doku
Hominidae
Bilişsel
İletişim
Güve
Hastalık Kontrolü
Bilimsel
Canlılık Cansızlık
Nöron Hücresi
Gıda
Uçma
Grip
Uluslararası Uzay İstasyonu
Mikrobiyoloji
Obezite
Öğrenme Alanı
Makina Mühendisliği
Fizyoloji
Küresel Isınma
Epistemoloji
Elektromanyetik
Para
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Selamet, et al. Türkiye'deki Genç Yetişkinler Cinsellik Hakkında Ne Kadar Bilgili?. (11 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13156
Selamet, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 11). Türkiye'deki Genç Yetişkinler Cinsellik Hakkında Ne Kadar Bilgili?. Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13156
G. Selamet, et al. “Türkiye'deki Genç Yetişkinler Cinsellik Hakkında Ne Kadar Bilgili?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13156.
Selamet, Gökalp. Bakırcı, Çağrı Mert. “Türkiye'deki Genç Yetişkinler Cinsellik Hakkında Ne Kadar Bilgili?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 11, 2022. https://evrimagaci.org/s/13156.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close