Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yetişkinlere Cinsellik Eğitimi Verilmesi Neden Önemlidir?

Yaşınız Kaç Olursa Olsun Hala Cinselliğe Dair Öğrenebileceğiniz Bir Şeyler Var!

Yetişkinlere Cinsellik Eğitimi Verilmesi Neden Önemlidir? Pexels
3 dakika
10,356
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Ergenlik dönemindeyken okulda cinsel eğitim, cinsellik ve ilişkiler hakkında bilgilendirilmiş olabilir ya da bilgi eksikliğinden kaynaklı zor zamanlar geçirmiş olabilirsiniz. Yanıtınız her ne olursa olsun, bir yetişkin olarak cinsel eğitimden hala fayda görme şansınız var!

Genellikle gençlerin ve genç yetişkinlerin seks hakkında aldıkları bilgiler sınırlıdır ve bu bilgiler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBH), planlanmamış gebelikler ve ergenlik döneminde meydana gelen bedensel değişiklikler gibi konulara odaklanma eğilimindedir. Söz konusu cinsellik olduğunda; CYBH'ler, üremeyle ilgili bilgiler ve insan gelişimi kesinlikle önemli olsa da, kapsamlı cinsel eğitim bu konuların ötesine geçer. Aşağıda, diğer önemli konuların bir listesini bulabilirsiniz.

Yetişkinler, Cinsellik Eğitiminden Neler Öğrenebilir?

Temel bilgilere ek olarak, bir yetişkin olarak cinsel eğitimden öğrenebileceğiniz bazı bilgiler şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

Cinsel Anatominizin Farklı Bölümleri ve Nasıl Çalıştıkları

Çoğu yetişkin, vücutlarının üreme işlevi hakkında hatrı sayılır derecede bilgi sahibidir. Ancak yine de kendi cinsel anatomileri hakkındaki bilgileri iyi bir şekilde kavramamış olabilirler. Anatominizin farklı kısımlarını isimleriyle birlikte öğrenmek (örneğin vajina, vulva, klitoris, penis başı, testisler, skrotum vb.) ve her bir bölümün işlevini bilmek, vücudunuz ve cinsel sağlığınız hakkında daha net bilgilere sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, cinsel bir etkileşimde neyi sevdiğinizi veya neyi sevmediğinizi doğru bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olabilir. Bu da muhtemelen cinsel deneyimlerinizi iyileştirecektir.

Cinsel İfadenin Sağlıklı Biçimleri ve Faydaları

Bazen cinsel eğitimler sırasında sağlıklı cinsel ifade biçimleri gözden kaçırılır. Cinsellik eğitimi alan yetişkinler, bir partnerle mastürbasyon ve rızaya dayalı güvenli seks gibi sağlıklı cinsel ifadenin faydalarını öğrenebilirler. Bu cinsel ifade biçimleri, kişinin ruh halini iyileştirebilen, stresi ve gerginliği azaltabilen ve/veya bir ilişkiyi güçlendirebilen güvenli ve zevkli deneyimlerdir.

Sağlıklı İlişkiler ve Nasıl Sürdürülecekleri Hakkında Bilgiler

Sağlıklı ilişkileri destekleyen öğrenme becerileri, bir kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde iyileştirebilir ve eşler arasındaki cinsel bağı geliştirebilir. Bir kişi, sağlıklı bir ilişkinin neye benzediğini bildiğinde, iletişim ve empati kurabildiğinde, dinleyebildiğinde, çatışmaları çözebildiğinde ve sınırları etkili bir şekilde belirleyebildiğinde, mutluluğuna katkıda bulunan uzun vadeli ilişkilerden keyif alma olasılığı daha yüksektir.

Rızanın Ne Anlama Geldiği

Rıza, herhangi bir cinsel deneyimin önemli bir parçasıdır. Herkes, bir kişinin cinsel aktiviteye rıza gösterebileceği veya gösteremeyeceği koşulların yanı sıra, rıza hakkındaki bilgilerini öğrenmekten veya tekrar hatırlamaktan fayda görebilir. Örneğin; bir kişi reşit değilse, uykudaysa veya uyuşturucu/alkol aldığı için aciz durumdaysa, rıza gösteremez.

Tüm Reklamları Kapat

Kişisel Beceriler ve Cinsellik Konusunda Karar Verme

Cinsel eğitim, bireylere ilişkileri ve cinsel sağlıkları hakkında iyi kararlar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayabilir. Bu kararları dile getirme ve sınırlar koyma yeteneği, yetişkinlerin cinsel eğitimden öğrenebilecekleri bir diğer önemli beceridir.

Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Hakkında Bilgi

Kapsamlı cinsel eğitim, tüm cinsel yönelimlere ve cinsiyet kimliklerine sahip bireylerle ilgili konuları ele alır. Bu gruplar için cinsel sağlık kaynakları, farklı cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimler hakkında bilgi, LGBTQIA+ bireyler ve bugüne kadar cinsel eğitim deneyimleri yalnızca (kısıtlı bir şekilde) cis, heteroseksüel sekse odaklanmış yetişkinler için faydalıdır.

Cinsel Deneyimi Güçlendirme Araçları Hakkında Bilgi

Vibratörler, dildolar, anal oyuncaklar, penis halkaları vb. gibi birlikte veya tek başına cinsel deneyimleri geliştirebilecek çeşitli araçlar mevcuttur. Yetişkinler, cinsel yaşamlarını zenginleştirmek için bu araçları güvenli bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenmekten fayda görebilir.

Sonuç

Cinsellik eğitimi birçok ülkede etkili bir şekilde verilemeyen, halbuki her ülkede insanların hayatlarının en önemli (ve sorunlu) parçalarından biri olmaya devam etmektedir. Özellikle lise düzeyindeki öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilmesinin önemi bir yana, yetişkinler için bile cinsellik eğitimi yaygın olarak erişilebilir bir kaynak olmalıdır. Bu konudaki eksikler giderilmedikçe, cinsel sağlık sorunlarının kökten çözülmesi mümkün gözükmemektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
53
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 30
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 3
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 14:29:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13024

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. S. f. S. Medicine, et al. Yetişkinlere Cinsellik Eğitimi Verilmesi Neden Önemlidir?. (17 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13024
Medicine, I. S. f. S., Selamet, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 17). Yetişkinlere Cinsellik Eğitimi Verilmesi Neden Önemlidir?. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13024
I. S. f. S. Medicine, et al. “Yetişkinlere Cinsellik Eğitimi Verilmesi Neden Önemlidir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Gökalp Selamet, Evrim Ağacı, 17 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/13024.
Medicine, International Society for Sexual. Selamet, Gökalp. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yetişkinlere Cinsellik Eğitimi Verilmesi Neden Önemlidir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Gökalp Selamet. Evrim Ağacı, October 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/13024.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close