Evrim Ağacı

Trakya kertenkelesi (Podarcis tauricus)

Trakya kertenkelesi (Podarcis tauricus)
Genç birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kırklareli'nde kumlu ve çalılık bir arazide gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Uzunluğu 22 cm kadar olabilir. Sırtı yeşil veya mavimsi, gövdenin yan tarafları kahverengi üzerine siyah lekelidir. Erkeklerde karın sarımsı ya da kırmızımsı, dişilerde ise beyazımsı ya da yeşilimsidir. Bir dişi tek seferde 2-6 yumurta bırakır.

Genç birey, Kırklareli.
Genç birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Avrupa'daki kertenkelelerin çoğunluğunu içinde bulunduran Lacertidae familyasından bir türdür. Bu aile gerçek kertenkeleler veya duvar kertenkeleleri olarak bilinir. Ailede Podarcis adlı "duvar kertenkeleleri" cinsinde sınıflandırılırlar. Örneğin cinsin başka bir türü olan İstanbul kertenkelesi (Podarcis sicula) kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Rusya, Sırbistan, Kosova, güneybatı Ukrayna, Kırım Yarımadası, doğu ve batı Romanya, güney ve doğu Macaristan, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan anakarası, İyonya Adaları, Batı Türkiye (Batı Anadolu), Arnavutluk ve güney Moldova gibi coğrafyalara yayılmışlardır. Günümüzde

Söz konusu coğrafyalar içerisinde bozkır, çayır, tarla kenarları gibi seyrek bitkili, kumluk ve taşlık arazilerde yaşarlar. Orman içlerinde de görülebilirler.

Genç birey, Kırklareli.
Genç birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste tarafından yaygın türler için kullanılan asgari endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılırlar.

Davranış ve Etoloji

Diğer birçok kertenkele gibi tehdit altında kuyruğunu kaudal ototomi adı verilen yöntemle bırakabilir.

Diyet ve Metabolizma

Diyetini örümcekler ve küçük böcekler oluşturur. Genelde eklem bacaklılar ile beslenir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • İbrahim Baran, et al. (2019). Türkiye Amfibi Ve Sürüngenleri. ISBN: 978-975-403-703-6. Yayınevi: Tübitak.
 • Lacerta. Podarcis Tauricus. (2020, Mayıs 18). Alındığı Tarih: 18 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Lacerta | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Podarcis Tauricus. (2020, Mayıs 18). Alındığı Tarih: 18 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:21:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8737

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder