Evrim Ağacı

Tarihöncesi İnsan Dişleri, Gerçek "Paleo Diyeti"nde Tahıl Ürünleri Olduğunu da Gösteriyor!

Tarihöncesi İnsan Dişleri, Gerçek
Tavsiye Makale

Yapılan bir çalışma, orijinal "paleo diyeti"nin buğday ve arpa da içerdiğini, günümüzde düşünülenin aksine sadece et ve sebzelerden oluşmadığını gösteriyor.

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Cambridge, Cardiff, UCL ve York üniversitelerinden araştırıcılar, 9,000 yıl önce geç Mezolitik Dönem'de ve Mezolitik-Neolitik geçiş döneminde yaşamış olan dokuz insana ait dişlerdeki fosilleşmiş bitki kalıntılarını incelediler.

Antik plak tabakasının içinde hapsolmuş şekilde binlerce yıldır saklanan mikrofosillere ulaştılar. Araştırıcılar, plak tabakasının içinde en az dört yüz yıl daha bu insanların diyetlerinde olmaması gerektiği düşünülen tahıl kalıntılarına rastladılar. Baş araştırmacı Dusan Borić şöyle diyor:

Uzun zamandır var olan görüş, Paleolitik Dönem'in çoğunda ve Mezolitik Dönem'de, et ve balıktan gelen hayvansal proteinlerin asıl besin kaynağı, bitkilerin ise çok sınırlı tüketilen besinler olduğu düşüncesiydi.

Genel olarak Mezolitik Dönem insanlarının geniş ağaçlık alanlarda yaşayan avcı-toplayıcılar olduğu düşünülüyor. Neolitik ya da Cilalı Taş Çağı insanlarının ise, ilk defa tahılları eken ve tarımı geliştiren insanlar oldukları düşünülüyor.

Bulguların Balkanlar'ın iç bölgelerinden geliyor olması ve Mezolitik Dönem insanlarının diyetlerindeki evcil tahılların keşfi, ilk Neolitik topluluklarla, yerel toplayıcılar arasındaki sosyal ağların arkeologların önceden düşündüğünden daha fazla olduğu anlamına geliyor. Borić şöyle diyor:

Yapılan keşfin ait olduğu döneme baktığımızda bu karmaşık avcı toplayıcı grupların çok daha uzaktaki insanlarla iletişim halinde olduğu fikri bize yakın geliyor. Bu bulgunun yanında, Yunanistan'ın ve Adriyatik'in sahil bölgelerinden gelen karındanbacaklılardan yapılmış boncukları da gün yüzüne çıkardık.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:41:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7099

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rasyonellikte keyif, zihinsel berraklıkta mutluluk vardır. Özgür düşünce heyecan verici ve tatmin edicidir. Zihinsel sağlık için olmazsa olmazdır.”
Dan Barker
Geri Bildirim Gönder