3 dakika
760 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Başlığı okuduğunuzda aklınıza 2019 senesinde Ay yüzeyine çarpan Beresheet adlı uzay aracının içerisindeki tardigradların uyanıp ayda yürümeye başlaması gelebilir. Neyse ki böyle bir şeyin gerçekleşmesi, şu anda bilindiği kadarı ile söz konusu değil.

Ay'da gezecek tardigradları anlamak içinse, sizleri Hookie adında bir firma ile tanıştırmak istiyoruz. Hookie, bir Alman motosiklet tasarım firması ve üzerinde çalıştıkları son prototip hakkında yenilikçi bir fikirleri var: Ay’da bir motosiklet üzerinde, Dünya’yı karşılarına alarak, küçük bir gezintiye çıkma peşindeler! Fakat tahmin edebileceğiniz üzere, farklı ortam koşullarından dolayı işleri oldukça zor.

Farklı ortam koşullarına gösterdiği adaptasyon ile her habitatta karşımıza çıkma ihtimali olan oldukça dayanıklı bir hayvan tanıyoruz: tardigradlar. Bu dayanıklı canlılar, Hookie firmasının da ilgisini çekmeyi başardı ve bu yüzden Ay’ın zorlayıcı çevresel koşulları ile başa çıkabileceği mesajını vermek adına, Ay motosikletlerine "Tardigrad" adını verdiler.

Reklamı Kapat

Tardigrad adlı Ay motosikletinin dış görünüşü.
Tardigrad adlı Ay motosikletinin dış görünüşü.
Hookie

Tardigrad, ilk bakışta oldukça karmaşık bir iç aksam barındırmayan basit elektrikli bir bisiklete benzetilebilir; fakat Hookie firması, onu hem Ay yüzeyinde hem de olası Mars yüzeyindeki gezintiler için kullanıma sunmayı planlıyor. Bu yüzden normal bir elektrikli bisikletten ya da içten yanmalı bir motosikletten oldukça farklı donanımlara sahip.

İç aksamını ve motorunu kozmik radyasyona, soğuğa ve küçük kaya parçalarından gelebilecek hasara karşı koruyabilmek adına, daha önce uzay araçlarında da sıklıkla kullanılan kevlar ve alüminyum malzemelere yer verildi. Bu malzemeler dış ortam temasını minimuma indirmek için tüm iç aksamı baştan sona kaplamaktadır. Naked motosiklet türünde de görmeye alışık olduğumuz, şasinin dışarıdan görülmesine benzer şekilde, Tardigrad'ın etrafı 10 milimetre kalınlığında ultra ince alüminyum borular ile kaplandı. Bu boruların temel amacı, estetikten ziyade yan yatmalara karşı iç aksamı koruyan bir dış iskelet oluşturmaktı.

Tardigrad'ın dış iskeletine dair bir görüntü.
Tardigrad'ın dış iskeletine dair bir görüntü.
Hookie

Tüm eklemelerin odaklandığı temel bir nokta daha vardı: ağırlık. Ağırlık, uzay görevlerinde oldukça önem arz eden unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden Tardigrad’ın kullanım kolaylığının yanında, taşınabilecek kadar hafif olması lazım. Yapılan öncü çalışmalarda toplam ağırlığının yaklaşık 140 kilo olacağı düşünülmekte. Bu sayı, Ay Gezici Aracı (LRV) adını taşıyan ikonikleşmiş ay arabasının yalnızca üçte ikisini oluşturmakta. Kapladığı alan ise çok çok daha az: 1 LRV yerine, toplam 3 ya da 4 Tardigrad’ın sığacağı düşünülüyor.

Apollo 15 görevinden Ay Gezici Aracı'nın (LRV) bir görüntüsü.
Apollo 15 görevinden Ay Gezici Aracı'nın (LRV) bir görüntüsü.
NASA

Tardigrad, Ne Kadar Hızlı?

Tardigrad, Ay yüzeyinde, daha önceki araçların sahip olduğu maksimum hız limiti olan 15 km/h ile seyahat edecek.

Ama "Eğer tardigrad hızdan fayda sağlayamadıysa böylesine bir projenin Ay’daki astronotlar için ne faydası olacak?" diye soruyor olabilirsiniz. Bunların öncelikli cevabı, hareket kabiliyeti ve taşınım kolaylığı. Taşınım kolaylığından bahsetmiştik, ona hareket kabiliyeti avantajını yaratan donanım ise sahip olduğu fütüristik tekerlekleri. 60 santimetre çapında ve 17 santimetre genişliğe sahip, dışarıdan bakıldığında alüminyum ile kaplanmış plastik kalkanlara benzeyen tekerleklerinin her birinin kendi sürücüsü yer alıyor. Bu sayede astronotlara, Ay’da bugüne kadar hiç olmadığı kadar manevra kabiliyetini sağlayabilecek. Fakat taşıma konusuna geldiğimizde, beklenir bir şekilde LRV’nin 490 kiloluk taşıma kapasitesinin çok altında kalacağı düşünülüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tardigrad'ın alüminyum ile güçlendirilmiş tekerlekleri.
Tardigrad'ın alüminyum ile güçlendirilmiş tekerlekleri.
Hookie

Hookie firması, tasarladıkları Tardigrad’ın sahip olduğu özellikler ile NASA’nın dikkatini çekmeyi planlıyor. Henüz ilk prototipin üretim aşamasında olmalarına karşın, 2024 yılı için planlanan Artemis göreviyle Tardigrad’ı Ay’a gönderme şansına sahip olmak istiyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Hookie Co.. Tardigrade - Nasa Inspired Motorcycle Build By Hookie Co.. (21 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 23 Ekim 2021. Alındığı Yer: Hookie Co. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2021 11:17:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11102

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Beslenme
Sağlık Bilimleri
Maske Takmak
Çocuklar
Sosyal Mesafelendirme
Beyaz
Dilbilim
Wuhan Koronavirüsü
İklim
Hızlı
Oyun
Büyük
Yeşil
Mutasyon
Fare
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Pandemik
Çocuk
Güve
Ekonomi
Psikoloji
Tüyler
Işık
Evrim Teorisi
Canlı Cansız
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et