Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Yaşamın devam etmesinin sebebi tüm sıvıların alttan donarken suyun üstten donması mıdır, bu Allah'ın hikmeti midir?

Bu sahte bilim mi yoksa gerçekten mantıklı bir söylem mi?
144 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Bu çok basit ama ilk etapta anlaşılmayan bir mantık hatası. Bu argüman özetle şu anda yaşamak için gerekli olan bir olayı alıp onu çıkarıyorlar ve "O olmazsa şu an yaşayamaz, o yüzden bir süper güç tarafından özenle ayarlanmış olmalı."

Bu argümanın temel hatası canlıların ve bütün çevrenin bir anda puf diye yaratıldığını varsayması. Bu temel varsayım hatalı olduğu için argümanın ana fikri doğrudan çürümüş oluyor.

Bu Reklamı Kapat

En bariz örnek olarak oksijen ile yaşam ilişkisine bakabiliriz. Oksijen şu anda bizim yaşam kaynağımız o olmasa ölürüz. Bu da sanki bize sırf biz yaşayalım diye özenle yerleştirilmiş izlenimi veriyor. Oysaki evrim gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda geçmişte siyanobakteriler sayesinde oksijen seviyesi artarken oksijenin birçok canlı için öldürücü etkisi olduğunu görüyoruz. Rastgele oluşan çeşitlilikte bazı canlılar oksijen olsa da yaşayabiliyordu, o yüzden onlar yaşadı. Diğerleri öldü. Hatta canlıların çoğu öldü. Tanrı hata mı yapmıştı? Onları eksik mi tasarlamıştı? Onlar "bozuk" muydu? Hikmetsiz miydi? Hayır. Teistik evrimciler buna "Tanrı öyle istemiş." diyebilir ama Evrim karşıtları, bu durumu görmezden geldiği için diğerlerine "tasarım hatası" demek zorunda kalacaktır.

Çevresel değişimde çoğu canlı öldüğü için geriye oksijene muhtaç olanlar kaldı ve biz de onların torunlarıyız. Bu argüman ise bu tarihselliği görmezden gelerek sanki oksijen sırf bizim yaşamamız için varmış gibi görüyor.

Bu Reklamı Kapat

Ana soruya gelelim. Eğer Dünya'da fizik kuralları gereği su dipten donsaydı, canlılığın başlangıcından itibaren oluşan canlı çeşitliliği arasından ona uygun çeşitlilikte olan canlılar hayatta kalacaktı ve günümüzde suda yaşayan canlılar suyun dipten donmasına "alışık" olacaktı. Bu sefer de o Dünya'da "Su üstten donsaydı bunlar hayatta kalamazdı. Bakın mucize." diyeceklerdi.

Suyun üstten donmadığı bir evren varsayacaksanız suyun üstten donduğu bir evrende o şartlarda evrimleşmiş canlıları diğer evrende pat diye oluşmuş gibi varsayamazsınız.

119 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ç. M. Bakırcı. Faydalı Mutasyonlar Ve Tasarım İllüzyonu: Evren'deki Her Şey İnsanlar İçin Mi Var?. (29 Mayıs 2019). Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.817. | Arşiv Bağlantısı
6
  • Raporla
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

Merhaba. Öncelikle dinî kısmını cevaplamam gerek. Bir Tanrı’ya, burada Allah (Arapça: Tek Tanrı) diyeceğim, Allah’a inanıyorsanız; suyun üstten donması, atomların güçlü nükleer kuvvetle bir arada durması, bir birim kütleden ışık hızının karesi kadar joule enerji çıkması vb. bizim doğada alışık olduğumuz sıradanlığa zıt-garip ve onunla beraber sıradan olan tüm olaylar Allah’ın bir hikmeti, bir kudreti, varlığının bir delili, gücünün algılanması için bir ipucu olacaktır. Bu inançlı biri için böyledir. Tabii mâkul bir Tanrı kavramından bahsediyorsak… Öbür türlü gökte oturup asasıyla yöneten BABA figürlü sakallı bir Tanrı düşünüyorsanız bu zırvadır.

Bilimsel olarak bu sorunun cevabı şu:

Bu Reklamı Kapat

Su molekülünü oluşturan oksijen ve hidrojen atomları kovalent bağ ile bağlıdır. Molekülleri arasında ise zayıf hidrojen bağları vardır. Sıcaklık 4 ̊C’nin üzerindeyken baskın kuvvet taneciklerin kinetik enerjisidir, yani o noktaya kadar diğer maddeler gibi davranır. Sıcaklık 4 ̊C’ye düştüğünde ise su kütlesi mümkün olan en küçük hacimde, yani en yüksek yoğunlukta olur.

Suyu farklı kılan, diğer sıvılardan ayıran büyük farklar sıcaklık 4 ̊C’nin altına düştükçe gözlenir. Kinetik enerjisi iyice düşen su molekülleri birbirine yaklaşmak yerine düzgün ve boşluklu yapılar oluşturarak hacmini artırır. Donma noktasına ulaştığında ise boş ve altıgen yapıda kararlı kristal kafesler oluşmaya başlar. Böylece donarken hacmi artan suyun yoğunluğu artmak yerine azalmış olur. Hacmi arttığı için yoğunluğu azalan su donmaya başlarken sığ yüzeylerden donmaya başlar ve yüzeyde kalır, çünkü suyun dipte kalan kısımları 4 ̊C’deki en yoğun halidir.

Bu Reklamı Kapat

Bu açıklama, gözlemci ve bir önceki nedene bağlayıcı bilimsel metodla oluşturulmuş bir açıklamadır. Bilim yapmak için bu şekilde açıklamalara ihtiyaç duyuyorsunuz. Yani felsefi olarak bir nevi ya önceki neden ya da doğa olaylarını bir neden konumuna getirmek zorunda kalıyoruz, çünkü elimizdeki gözlemsel veriler bunu mecbur kılıyor.

Felsefi olarak doğadaki herhangi bir olayı da ya bir Tanrı’ya ya da doğa yasalarına, ilk nedene vs. bağlarsınız. Bu durum, sizin hayata olan bakış açınızla ilgili değişen bir durum. Şahsen benim fikrimi merak ederseniz doğada alışık olduğumuz her şeyin gayet garip, ilginç, hayret edilesi olduğudur. Bence başkalarının bu hayretinizi, merakınızı ve ilginizi köreltecek söylemlerde bulunmasına izin vermeyin.

1
  • Raporla
Cevap
Deniz Gücenmez
Deniz Gücenmez Moleküler Biyoloğum, Yüksek Lisansımın son dönemindeyim

Moleküler su (su buharı) kırık doğru yapısındadır. Sıvı su ise kurduğu hidrojen bağları sayesinde kısmı tetrahedral yağı oluşturur. Bu bağların özelliği sayesinde su 4 derecede en geniş hacimdedir ve üstten donma özelliği gösterir.

1
  • Raporla
Cevap
Ahmet Can Altın
Ahmet Can Altın Bilgili biri

Hayır suyun alttan donması sadece suda yaşayan canlıların yaşamının devamını sağlar. Suda alttan donsaydı sudaki tüm canlılar suyun üstünde kalır ve ölürlerdi. Bu Allah'ın hikmeti midir gibi bi soru sormak biraz yanlış bir sorudur. Suyun üstten donmasını bilimle açıklayabilirsiniz ama eğer ki tanrıya inanıyorsanız suyu o yarattığını düşünürsünüz ve dolayısıyla da bu inandığınız tanrının ,yani Allah'ın, hikmeti olur. Ancak suyun üstten donmasını bilimle kolayca açıklayabilirsiniz. Faydalı olduysa ne mutlu bana

167 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap

Allah,aslında bir düzen kurmaktadır.Yani önce burada bence Allah kavramını iyi ele almak lazım.Allah bir şeyleri kendi böyle bizzat yapmak zorunda değil."Yok efendim suyu alttan dondurayım üstten dondurayım" gibi bir işlemlerde bulunmuyor her şey bir sistem de ilerliyor bu sistemde ölen var kalan var bu zamana kadar gelmiş canlılar var kendiler bu yönde evrimleşmiş ve buralara kadar gelmişler.Burada Yaratıcının hata yapıp yapmadığını bu evrende kimse söyleyemez.Hatta Yaratıcı hakkında biz kendimiz olarak yani bir "insan" olarak, bu bana göre mantıklı değil demek şahsen çok yanlış çünkü burada Yaratıcı dan bahsediyoruz.O, diyebilir ve birakabilirsin en fazla çünkü abi o Yaratıcı Tanrı onun yaptığı bir şeyi esasen biz mantıklı mantıksız diye yorumlayamayız o zaman Tanrı,tanrı olmaz o da insan gibi bir şey olur.Tanrı yapar mı yapar ama nasıl yapar ben bilemem anca varsayımda bulunup kendimi sürekli çürütüp yeni varsayımlarda bulunurum çünkü doğru diye bir şey yok var olan bir şey var.Yani gelgelelim bu su için özel bir durum burada ki olaya Tanrı 'nın özel kartı diye bakmak ve öncelerde olan bu yönde evrimlesen canlılara bakaraktan böyle varsaymak mantıksızdır.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et