Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yapay seçilimle canlılara müdahale edilmezse (vahşi hardal kendi haline bırakılırsa) uzun bir zamandan sonra değişim gözlenir mi?

Karnabahar, brokoli gibi bitkilere evrim yaşanır mı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Güzel bir soru. Vahşi hardal, yapay olarak seçildiği için karnabahar, brokoli, lahana gibi bitkiler evrimleştirilmiştir. Bunlar, elbette ki doğal olarak da evrimleşebilirler; ancak doğanın bu yönde bir seçilim yapacağından emin olamayız, çünkü çevre şartları tamamen kaotik bir biçimde değişmektedir. Bunun bitki ile etkileşimi çok önemlidir. Bu yüzden doğal süreçlerin evrimsel sonuçları öngörülebilir değildir.

Sorunuzun bir diğer boyutuysa daha ilginç bir yanıtı hak etmektedir: Günümüzdeki karnabahar, lahana gibi yapay seçilim ürünlerini kendi hallerine bırakırsak ne olur? Olacak şudur: nesiller içerisinde giderek atalarına (vahşi hardala) dönüş yaşarlar. Çünkü bu türler çok hızlı bir şekilde evrimleştirilmiştir (birkaç on ya da yüz yılda), dolayısıyla genetik olarak halen ortama en adaptif yapı olan atalarından çok fazla şey taşımaktadırlar. Eğer yeni halleri özellikle çevre tarafından desteklenmiyorsa, yeniden ve hızlı bir biçimde atalarının özellikleri ortaya çıkacaktır. Buna ataya dönüş demekteyiz.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne zaman bir kitap okusanız, bir yerlerde bir kapı açılır ve içeri daha fazla ışık dolar.”
Vera Nazarian
Geri Bildirim Gönder