Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ata Öztürk
Üye
7

Virüslerin İnsan Hayatını ve Ekonomiye Etkisi Ne Kadar Büyüktür?

Bu soruyu biyoloji dersinde hocam proje ödevi olarak verdi ve internette bu konu hakkında fazla bilgi bulamadım
1,012 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Yusuf Emir
Yusuf Emir
3,162 UP
Bilim severim.

Veba ve corona-19 gibi virüsler insanların hayatlarını büyük ölçüde değiştirip evlerinde izole yaşamaya zorlamıştır. Bu şekilde yaşarken, berberler, kasaplar ve benzeri çoğu meslek işine gidemez. Bir çok kişi işten atılır, eski zamanda ise insanlar ölüm tehlikesi yüzünden dışarı çıkmak istemediği için işleri büyük ölçüde aksar. Bu sebeple ekonomi kötü yönde etkilenir, sosyal olarak da habire aynı kişilerle düşük ölçüde sosyalleşmek insan zihinsel sağlığına kötü yönde etki eder. Yeni kişilerle tanışmak, yeni diyaloglar kurmamak kendinize bakmanızı engeller, kişisel özenine yeteri vakti ayırmayan insanlar yavaş yavaş özsaygısını da kaybetmeye başlar. Hem kişi bazında psikolojiye etki eder hem de toplum bağlarını zedeler.

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Nil Özhamurkar
Nil Özhamurkar
2,173 UP
Öğrenci
 • EKONOMİK ETKEN

Virüs dönemleri içerisinde; en yakın örneğini COVID-19'da yaşadığımız gibi, evde kalmak durumunda olurlar. Bu durumda insanlar yeterince alım satımla uğraşamayabilirler. Buradan da yorumlanabildiği üzere, ticaret insan ilişkilerini gerektirir ve virüs döneminde sosyal bağ, normal yaşantıdan epey azdır. Bu da ticaretin, ihracatın ve ithalatın azalmasında büyük rol oynar.

Sonuç olarak, virüsler ve salgın hastalıkları ticari ilişkilerde düşüşe sebep olacağından, ekonomide ciddi oranlarda düşüş gözlenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu duruma en kolayından COVID-19 döneminde Türk Lirası'nın (TL) Amerikan Doları'na (USD) karşı değer kaybetmesi örnek gösterilebilir.

 • SOSYAL İLİŞKİLER

İnsan, sosyal bir canlıdır ve sosyalliğe muhtaçtır. Salgın hastalıklarının etrafı sardığı bir dönemde dışarı çıkamayan insanların sosyal yaşantısında azalmalar olacaktır. COVID-19 döneminde "Evde Kal" başlığı altında tüm dünyada uygulanan bu yöntem, bir çoğumuz için psikolojik, zor anlar yaşatmıştı. Bunun sebebi, evde ilgilenebileceği pek bir uğraş olmayan insan, sorgular. Düşünür ve sorgular. Psikolojinin kaldıramayacağı ağırlıkta sorgular ve yapılan fazla "özeleştirinin" artık "öz işkence" haline geldiği bir durum deneyimlenir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu da kişinin sosyallikten uzak kalması durumunda kendiyle yaptığı uzun monologların sonuçlarını doğurur. Depresyon, yetersizlik hissi, anksiyete bu durumun beraberinde gelirken; kişiye, kendisinin kabul gördüğünü ve çevresindekiler için yeterli olduğunu hissettirecek sosyal bir ortam gerekir.

Salgın hastalıkları ve virüs gibi dönemlerde kişi bunları yaşarken en çok ihtiyaç duyduğu sosyal ortamdan uzak kalır ve bu da psikolojik sorunlara yol açabilir.

--------------------------------------------------------------------

Yönlendirdiğin soruya elimden geldiğince net bir cevap vermeye çalıştım. Umarım faydasını görürsünüz.

Proje ödevinizde başarılar diliyorum.

Yazacağın proje ödevini COVID-19 gibi salgın hastalıklarından örneklerle doldurman sana avantaj sağlayacaktır.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Meltem Çetin Sever
Evrim Ağacı yazarı.

Virüs deyince aklımıza pek güzel şeyler gelmiyor kabul edelim. Virüsler insanlarda çok çeşitli hastalıklara sebep oluyor ve viral bir hastalığı ortadan kaldırmak çok zor. Virüslerin neden olduğu hastalıklar çok fazla ve bu hastalıklar birçok hayatı sona erdirdi şimdiye kadar ve başka hayatların sonunu getirmeye devam ediyor. Hemen akla gelen viral hastalıklar; solunum enfeksiyonları (COVID-19 gibi), kızamık, kızamıkçık, HIV ve HPV...

Peki virüssüz bir hayat nasıl olurdu?

Tüm Reklamları Kapat

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden epidemiyolog Tony Goldberg şöyle diyor;

Tüm virüsler aniden yok olsaydı, dünya yaklaşık bir buçuk gün boyunca harika bir yer olurdu ve sonra hepimiz ölürdük; sonuç bu.

Virüslerin büyük çoğunluğu insanlar için patojen değildir ve birçoğu ekosistemde önemli rol oynar. Diğerleri ise mantarlar, bitkiler, böcekler ve insanlara kadar bireysel organizmaların sağlığını korur.

Tüm Reklamları Kapat

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nden virolog Susana Lopez Charretón ise şunları söylemiş;

Mükemmel bir denge içinde yaşıyoruz ve virüsler de bunun bir parçası. Sanırım virüsler olmasaydı işimiz biterdi.

Virüslerin ekonomik etkilerine gelirsek;

COVID-19 hastalığına neden olan virüsün yayılmasının küresel ekonomiyi nasıl etkilediğini, imalat ve hizmet sektörlerini nasıl olumsuz etkilendiğini hepimiz yakından gördük ve deneyimledik. Ortaya çıkan bu krizin küresel ekonomi üzerinde kalıcı bir yapısal etkiye mi yoksa büyük ölçüde kısa vadeli mali ve ekonomik sonuçlara mı yol açacağı konusunda hala sorular var. Sonuç olarak, COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıkların bölgesel ve küresel ekonomilere ciddi ekonomik ve finansal maliyetler getirme potansiyeli var. Yeni enfeksiyon salgınlarının yakın gelecekte ortadan kalkması muhtemel olmadığından, yalnızca hayat kurtarmak için değil aynı zamanda ekonomik refahı korumak için de proaktif uluslararası eylemlere ihtiyaç vardır.

Kaynaklar

 1. R. Nuwer. Why The World Needs Viruses To Function. (18 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 19 Şubat 2024. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 2. A. Pak, et al. Economic Consequences Of The Covid-19 Outbreak: The Need For Epidemic Preparedness. (29 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 19 Şubat 2024. Alındığı Yer: Frontiers | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Tuğrul Yıkılmaz
Lise öğrencisiyim

Aslında bolca bilgi bulabilecegin bir konu vermiş sana hocan. Örnek olarak Corona virüs yakın zamanda gerçekleştiği için iyi bir örnek olabilir.

Covid-19 vaka sayıları artarken Londra'daki FTSE borsası, New York Wall Street'teki Dow Jones Endeksi ve Japonya'daki Nikkei endeksinde büyük düşüşler oldu. 2020'nin ilk çeyreğinde Dow ve FTSE,1987'deki ilk çeyrekten sonraki en büyük düşüşü gördü.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca sağlık, ulaşım gibi oldukça fazla alanda ekonomik sarsılmalar oldu. İşsizlik oranları dünyada artış gösterdi.

Tabi ki bunlar ekonomik yanları birde sosyolojik yanlarına bakalım.

Tüm Reklamları Kapat

Yaklaşık 2,5 yıl boyunca süren pandemi dönemi eğitim, sosyal ilişkiler gibi yüz yüze yaptığımız pek çok aktiviteyi yani bizi de etkiledi.

Azımsanmayacak sayıda insan depresyon,anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk gibi piskolojik sorunlarlada başa çıkmaya çalıştı[2]

Kaynaklar

 1. BBC. Koronavirüs Salgını Küresel Ekonomiyi Nasıl Etkiledi? - Bbc News Türkçe. (2 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 15 Şubat 2024. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
 2. Doç Dr Murat Erdem. Coronanin Insan Psikilojisine Etkileri. Alındığı Tarih: 15 Şubat 2024. Alındığı Yer: Erdempsikiyatri | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Kazım Emul
Merak

Benim düşünceme göre virüsler doğanın nasıl desem bir işletim sisteminin yüklenmesi gereken yamaları gibi.Yani bir nevi doğa kendini bir yerlerde kendinde sistem açığı bulduğu zaman kendini virüsler sayesinde güncelliyor.

Ekonomik olarak ise Ekonomi doğanın yaratığı bir disiplin değil insanların yaratığı bir disiplin veya bilim.

Tüm Reklamları Kapat

Kesin olarak şöyle bir gerçek var ama. Doğanın yaratığı disiplinler ve mekanizmalar insanları etkiliyor.-Covid19 salgınının yaratığı ekonomik sorun ya da kuş gribi salgınından dolayı telef edilen tavuklarla beraber akabinde patlak veren kene popülasyonu ve onun yarattığı Kırım Kongo kanamalı ateş salgını gibi.

İnsan mekanizmaları ve yarattığı disiplinler ise -büyük buhran gibi- doğayı etkilemediği gibi yine bir taraftan insanlar tarafından insanları etkiliyor.

Burdan çıkarılması gereken sonuç ise şu;Biz insanlar ne kadar kendimizi doğanın sahibi zannedersek yine doğal felaketlerle ve büyük ekonomik sıkıntılarla karşılaşıcaz ama ne zaman doğanın bir parçası olduğumuzu anlarsak ve kendi disiplinlerimizi doğayı baz alıp uygularsak o kadar refah ve mutlu yaşarız.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close