Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Varsayımsal olarak atmosferi olmayan bir gezegende zıplarsak ne olur?

Varsayalım ki bir gezegen var, dünyadan 3 kat daha küçük ve dünyanın şu anki hızına oranla 3 kat daha hızlı dönüyor. İçinde herhangi bir molekül tutabilecek bir atmosferi yok fakat uzay boşluğuna savrulmamız engelleniyor. Biz bu gezegende zıplarsak, gezegen ayağımızın altından kayar mı? Kaymaz ise ne olur?
189 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Ahmet Turunç
sınırsız sonsuz astronomi meraklısı, öğrenci bu

Şöyleki eğer yerçekimi kuvveti zayıf değilse belirli bir yüksekliğe ulaşırız. Zayıfsa, atmosfer olmadığından dolayı veya bizi aşağıya çekecek bir kuvvet bulunmadığından uzay boşluğuna doğru savrulabiliriz. Örnek verirsek güneş sistemindeki cüce gezegen Cereste zıplarsak yaklaşık 16 metre yüksekliğe ulaşırız ve yavaşça aşağı ineriz. Bunu Marşın uydusu Phobosta yaparsak asteroitin çok zayıf bir yer çekimi olduğu için uzaya savrulur Phobosa geri dönemeyebiliriz. Sistemi’mizdeki her gezegen, cüce gezegen ve uydunun farklı miktarda kütlesi var. Bu kütleler, farklı güçte kütleçekim (yer çekimi) meydana getiriyor. Hal böyle olunca, farklı gezegenlerde ağırlığımız da farklı oluyor çünkü bizi aşağıya çeken kuvvet artıyor veya azalıyor. Bu sayede, eğer bu gezegenlere gidip zıplayabilseydik farklı yüksekliklere ulaşırdık.

Daha iyi anlaşılması için bu kaynaklara bakabilirsiniz :)

Tüm Reklamları Kapat

Github kaynağında bunu görsel olarak deneyimleyebilirsiniz. Orada zıplamayı bekleyen küçük bir astronot var!

Kaynaklar

 1. Diğer Gezegenlerde Ne Kadar Yükseğe Zıplayabilirsiniz?. O. Zaloğlu. (26 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Popular Science Türkiye | Arşiv Bağlantısı
 2. Bright Side. How High You Could Jump On Different Planets In 3D. (26 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 3. S. Lowe C. North, et al. High Jump. (22 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 26 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Github | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close