Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Varlık nasıl yoktur?

Bildiğimiz üzere ontolojide varlik yok diyen hiççi yani Nihilist bir kesim var . Felsefeye yeni girdim ve aklıma takıldı varlık yoksa şuan nasıl yaşıyoruz nasıl hayat sürdürüyoruz varlık nasıl olamaz cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.
219 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

İşin felsefi terminolojisine çok hakim değilim ancak, evreni ve doğayı anlamamızda Anaksimandros'un görüşlerine çok önem veririm. Ünlü filozof "evrende her şey zıttı ile vardır demiştir". Bu görüş ile Nihilist yaklaşımı birbirine çok yakın bulurum. Eğer bu zıtlıklar bir şekilde bir araya gelirse ortada hiçbir şey kalmaz.

Modern fizikçilerin en azından bir kısmı bu görüşü benimsemişlerdir. İlk fikri ortaya atan ünlü fizikçi Stephan Hawking; evrende enerji dengesinden bahsetmiş, pozitif ve negatif enerji halinde toplam enerjinin sıfıra eşit olduğunu iddia etmiştir. Hawking'e göre; ışık, madde, anti madde pozitif enerji, kütleçekim negatif enerji tarafındadır.

Evren'in enerji dengesi eğer gerçekten sıfır ise madde dengesi de sıfıra eşit olabilir mi?. Büyük Patlamadan elde ettiğimiz verilere göre bilinen madde çiftlerinin tamamı pozitif ve negatif parçacıklardan oluşuyordu ve bir anda ortaya çıkan madde büyük bir hızla tekrardan kendini yok etti. Eğer bu süreci bozan tuhaf durum gerçekleşmeseydi bu döngü sonsuza dek devam edebilirdi ve evren oluşmazdı. Modern fizikçilerin bir türlü açıklayamadığı duruma göre; madde çiftleri oluşurken, trilyonlarca madde çiftinden sadece bir tanesi anti maddesinden bir fazla oluştu. Veya trilyonlarca madde çiftinden bir tanesi sürekli olarak anti maddesi ile etkileşime giremedi. İşte bu anti maddesi ile bir şekilde etkileşime giremeyen madde evreni oluşturdu.

Tüm Reklamları Kapat

Enerji dengesini nötr hale getiren kütleçekim normal maddenin var olmasına neden olan tuhaf durum ise, evren hiçliktir diyebiliriz. Yani bir şekilde dengeyi bozan durum tekrardan dengeleyici haline gelirse her şey hiçlik haline gelecektir.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close