Puan Ver
1
Puan Ver

Üzülmenin veya depresyona girmenin ne gibi bir evrimsel avantajı vardır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sanırım üzülmek yanlış yapılan deneyimin bir daha yaşanmasını engellemek için beynin geliştirdiği bir tepki. Örneğin ormanda yanlış yönlendiğirdiniz bir arkadaşınızı kaybetmek gurubunuzdan birinizi kaybetmeye yol açardı. Bunun bir daha tekrarlanmamasını istediğimiz içinde beyin üzüntü duyar.Depresyon ise aşırı istenmeyen bir durumdan canlının bu durumdan çıkmak istemesidir. Örneğinin aşırı sıcakda kalan bir canlı stresse girer. Bu durum devam ettikçe depresyona girer. İnsanların beyni çok hızlı bir şekilde evrimleşiği için bazılarımız yeni dünyaya adapte olamıyorlar. Çünkü insan beyni yeni dünya için evrimleşmedi. Beyin küçük kabilelerde, yaşamak ve hayatda kalmak için evrimleşdi.

Bu yazdıklarım benim önceden okuduğum şeylerin bir derlemesi daha deneyimli biri cevaplamasını bekliyebilirsin. Yada araştırıp bana ayrıntılı bir şekilde yazabilirsin :D

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“20. yüzyılın sonunda makinalara bakış açımız öylesine değişecek ki, onların düşünebildiğinden söz ettiğinizde garipsenmeyeceksiniz.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder