Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Uzayda solucan delikleri oluşturabilir miyiz?

Yani evrenin bir tarafından diğer tarafına solucan delikleri sayesinde gidebilir miyiz

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

https://evrimagaci.org/solucan-deligi-nedir-solucan-delikleri-gercek-mi-3048 Bu linkten alıntı yapıyorum.

"Solucan delikleri Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi sayesinde mümkün olmuştur. Yani teorik bir temelde mümkündür. Ancak gerçekte var olup olmadıklarına dair kimsenin en ufak bir fikri yoktur. Ama ola ki varlarsa, kendi üzerlerine çökmemeleri için yapılarının çok özel (egzotik) bir madde formuyla kaplı olması gerekir. Yoksa, teorik olarak mümkün olsalar da, sırf malzeme hatasından ötürü pratik olarak var olamazlar. Dolayısıyla bunun fiziğin oldukça spekülatif bir sahası olduğunu biliniz."

Cevabıma gelecek olursak, bir solucan deliği oluşturmak için çok yüksek miktarlarda kütle çekimi gerekmektedir. Dolayısıyla da bir o kadar enerjiye ihtiyacımız var. Zaten bunları sağlamak oldukça zor iken bir de şu egzotik madde olayı var. Öyle bir madde var mı bilmiyoruz. Onun dışından hali hazırda bir solucan deliği de keşfetmiş değiliz. Yukarıdaki alıntıya dayanarak ne yazık ki şimdiki imkanlarımızla uzayda solucan deliği oluşturamayız. İleride gerekli imkanlara sahip olduktan sonra oluşturabilir miyiz? Büyük ihtimalle. Ancak o imkanlara sahip olup olamayacağımız hakkında hiçbir fikrim yok. Gelecek gösterecek.

Evrenin diğer tarafına solucan deliği kullanarak gidebilir miyiz? Eğer bulursak veya yapabilirsek gidebiliriz diyebilirim. Çünkü teoride mümkün. Gerçekte mümkün mü bilemiyoruz çünkü hiç dene(ye)medik.

Bu yazıyı okumanızda da fayda gördüğüm için ekliyorum. https://www.kozmikanafor.com/gelecegin-itki-sistemleri-8-solucan-delikleri/

Bu yazıyı ise kara delik ve karanlık madde kullanarak solucan deliği oluşturma ile ilgili olduğu için ekliyorum. https://bilimfili.com/solucan-deligi-olusturmak-icin-kara-delik-ve-karanlik-madde-kullanilabilir/

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi okumalar.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı - Solucan Deliği Nedir? Solucan Delikleri Gerçek Mi? Alıntı yaptığım için ve iddiamı alıntı üzerinden geliştirdiğim için ekledim.

Solucandeliği ya da Einstein-Rosen köprüsü, Nathan Rosen ve Albert Einstein tarafından ileri sürülmüştür. Solucan deliği aslında uzay zamanın nokta tasarımı ve zamanda bir kısayol olan kuramsal topolojik bir vasfıdır. Genel olarak beyaz delikler ve kara delikler arasındaki bağlantıya solucan deliği denmektedir. Bir solucan deliğinin bir boğaza bağlı en az iki ağzı vardır. Eğer solucan deliği geçilebilir ise madde solucan deliğinde bir ağızdan diğerine boğazdan geçerek ulaşabilir.

Solucan Deliği
Solucan Deliği
edobric / Shutterstock

Solucan deliği ismi fenomeni açıklamakta kullanılan bir analojiden gelir. Eğer bir solucan bir elmanın üzerinde seyahat ediyorsa, tüm elmanın etrafını dolaşmak yerine içinden geçerek bir kestirme yol bulmuş olur. Tamamen topolojik ve varsayımsal bir yapıdır. Gerçekte varlığı bilinmemektedir. Evrenin diğer köşesine mi açıldığı veya sonsuz bir kuyu mu olduğu hakkındaki tüm görüşler tamamen kişiseldir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Space.com Solucan Deliği Nedir ?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kral, ulusu için mücadele eder. Bir kahraman ise herkes için...”
Will Beall
Geri Bildirim Gönder