Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Uzaya gönderilen uydu roket vb. araçların kumandası (genel anlamda) uzak mesafeye rağmen nasıl oluyor?

Wifi ağlarının odalar arası düzgün çalışmadığı düşününce marstan gelen giden görüntü kumanda kafayı karıştırıyor.
578 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
141K UP
Astrofizik meraklısı...

Sondalar, dünyadaki büyük radyo antenlerinden oluşan bir dizi Derin Uzay Ağı'nı (DSN) kullanarak dünya'ya bilgi ve resim gönderir. Antenler ayrıca uzay aracının nerede olduğu ve nasıl yaptıkları hakkında ayrıntılı bilgi alır. Yer ekibi ayrıca uzay aracına talimat listeleri göndermek için DSN'yi kullanır.

Uzaya gönderilen sondaların rotası ve hedefi bellidir. Şayet sonda doğru rotada ise, yer ekibi bir müdahalede bulunmaz. Sonda ufak rota düzeltmelerini kendi robot yazılımı ve sensörler sayesinde yapar. Belli bir mesafeden sonra iletişim kurmak güçleşeceği için sondanın kendi rotasını bulması beklenir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin Mars'a bir sinyal; minimum 4, maksimum 24 dakikada ulaşır. Doğal olarak aracı eş zamanlı olarak kullanamazsınız. Yer operatörleri olağan dışı bir durum veya rota düzetmesi yapmadığı zaman, sondalar kendi kendine hareket eder.

Mars veya Ay'daki sondalar ile iletişim ise yani bir gök cismi üzerindeki bir sonda ile iletişim biraz daha karmaşıktır.

Tüm Reklamları Kapat

Aracın idaresi yarı zamanlı gerçekleşir. Operatör, Mars'ın yörüngesinde bulunan uydudan çekilmiş görüntülerden, aracın gideceği yeri seçer sonra bu bilgiyi sinyal ile önce dünyadaki uyduya oradan Mars'ın uydusuna ve sondaya gönderir. Sonda yeniden programlanır. Mars'ın uydusundan aldığı GPS verileri ile yeni hedefine yola çıkar. Bu noktadan sonra araç gideceği yere kadar hiç bir yardım almadan kendi sensörleri ile ilerler, fotoğraf çeker. Hatta önemli durumlarda kendi karar vererek durabilir. Aracın yol alacağı süre boyunca, dünyada bulunan operatör, yeni bir hedef seçerek yeni bir sinyal gönderebilir. Böylelikle araç, hedefe vardığında yeni bir komut alıp, çok beklemeden devam edebilir. Maalesef bu durum çok zaman alır, çünkü zemini sadece uzaydan görebiliyorsunuz ve aracı tehlikeye atmadan ilerleyebilmek için kısa mesafe hedefleri ile güvenli ilerlemek istersiniz. O yüzden, zorunlu bir durum yoksa, araç "bi de şuraya bakalım, bi de burayı gezelim" diye dolaştırılmaz.

Sondalar modüler yazılım ile donatılmıştır. Her birimin kendine ait yazılımı ve işlemcisi vardır ama yine de her şeyi kontrol eden bir ana bilgisayar da bulunur. Ana bilgisayar bozulsa bile, operatör diğer birimlere ulaşabilir. Sondanın bir de güvenlik yazılımı bulunur. Operatör bu yazılıma müdahale edemez. Acil durumlarda sonda kendini kapatabilir veya yeniden başlatabilir. Pathfinder ve Curiosity ile birden fazla kez yaşandı ve görev sürelerinin uzamasına katkısı oldu.

295 görüntülenme

Kaynaklar

  1. K.Erickson. How Does Nasa Communicate With Spacecraft?. (4 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2022. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close