Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Kadri Adıgüzel
Üye
1

Uzay dokusu genişliyorsa,bu genişleme bir merkezden başlaması ve bir yöne doğru olması gerekmiyor mu? Peki bu genişlemenin yönü hangi taraf ve merkezi nerededir?

537 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Baran Anık
Baran Anık
8K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba,

Evren ile ilgili yaptığımız gözlemler, bize evrenin genişlemekte olduğunu göstermiştir. Evrendeki iki nokta arası mesafenin zamanla giderek artması, ölçek çarpanı adı verilen bir parametre ile nitelendirilmiştir. Zamana bağlı olarak değişen bu çarpanın günümüzdeki değerinin bir olduğu kabul edilmiştir. Geçmişe dönük yapılan hesaplar ise, ölçek çarpanı değerinin 13.8 milyar yıl önce sıfır olduğunu, yani 13.8 milyar yıl önce evrendeki uzak noktaların birbirine yakın olduğunu göstermiştir. Bu durum bize evrenimizin Büyük Patlama sonucunda oluştuğunu işaret eder.

Büyük Patlama teorisine göre evren, sıcak ve yoğun bir başlangıç durumundan genişlemeye başlamıştır ve evrenin genişlemesi devam etmektedir. Bu durumda evrenin genişlemeye başladığı nokta, evrenin başladığı noktadır ve muhtemelen evrenimizin merkezidir. Evrenin genişlediği yön ise, başladığı noktadan dışa doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıntılı bilgiyi kaynak bölümünde bulabilirsiniz.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

128 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vikipedi. (8 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 8 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Bilim Genç. (8 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 8 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Kanara
Kaan Kanara
61K UP
Lise Öğrencisi

Evren sadece uçlarından genişlemiyor, evren her noktada genişliyor. Galaksiler arasındaki boşluk devamlı büyüyor. Yani evrenin genişlemesinin ana sebebi galaksilerin hareketi değil galaksiler arasındaki uzayın büyümesi. Eğer tüm galaksilerin hızı sıfır olsaydı, hepsi durduğu yerde dursaydı bile aralarındaki mesafe hızla artmaya devam edecekti. İşte bu sebepten dolayı bigbang'in gerçekleştiği nokta, yön vs. diye bir şeyden bahsetmek mümkün değil çünkü uzay her noktasından, her yöne doğru genişliyor.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close