Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Uzay dokusu genişliyorsa,bu genişleme bir merkezden başlaması ve bir yöne doğru olması gerekmiyor mu? Peki bu genişlemenin yönü hangi taraf ve merkezi nerededir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Evren sadece uçlarından genişlemiyor, evren her noktada genişliyor. Galaksiler arasındaki boşluk devamlı büyüyor. Yani evrenin genişlemesinin ana sebebi galaksilerin hareketi değil galaksiler arasındaki uzayın büyümesi. Eğer tüm galaksilerin hızı sıfır olsaydı, hepsi durduğu yerde dursaydı bile aralarındaki mesafe hızla artmaya devam edecekti. İşte bu sebepten dolayı bigbang'in gerçekleştiği nokta, yön vs. diye bir şeyden bahsetmek mümkün değil çünkü uzay her noktasından, her yöne doğru genişliyor.

Teşekkür (2)
Paylaş
3

Merhaba,

Evren ile ilgili yaptığımız gözlemler, bize evrenin genişlemekte olduğunu göstermiştir. Evrendeki iki nokta arası mesafenin zamanla giderek artması, ölçek çarpanı adı verilen bir parametre ile nitelendirilmiştir. Zamana bağlı olarak değişen bu çarpanın günümüzdeki değerinin bir olduğu kabul edilmiştir. Geçmişe dönük yapılan hesaplar ise, ölçek çarpanı değerinin 13.8 milyar yıl önce sıfır olduğunu, yani 13.8 milyar yıl önce evrendeki uzak noktaların birbirine yakın olduğunu göstermiştir. Bu durum bize evrenimizin Büyük Patlama sonucunda oluştuğunu işaret eder.

Büyük Patlama teorisine göre evren, sıcak ve yoğun bir başlangıç durumundan genişlemeye başlamıştır ve evrenin genişlemesi devam etmektedir. Bu durumda evrenin genişlemeye başladığı nokta, evrenin başladığı noktadır ve muhtemelen evrenimizin merkezidir. Evrenin genişlediği yön ise, başladığı noktadan dışa doğrudur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıntılı bilgiyi kaynak bölümünde bulabilirsiniz.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Vikipedi Büyük Patlama ile ilgili.
  2. Bilim Genç Evrenin genişlemesi ile ilgili.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı Aşil'in mızrağı gibi, kendisinin açtığı yaraları iyileştirebilir de...”
Andrew Lang
Geri Bildirim Gönder