Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Uzay dokusu genişliyorsa,bu genişleme bir merkezden başlaması ve bir yöne doğru olması gerekmiyor mu? Peki bu genişlemenin yönü hangi taraf ve merkezi nerededir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evren sadece uçlarından genişlemiyor, evren her noktada genişliyor. Galaksiler arasındaki boşluk devamlı büyüyor. Yani evrenin genişlemesinin ana sebebi galaksilerin hareketi değil galaksiler arasındaki uzayın büyümesi. Eğer tüm galaksilerin hızı sıfır olsaydı, hepsi durduğu yerde dursaydı bile aralarındaki mesafe hızla artmaya devam edecekti. İşte bu sebepten dolayı bigbang'in gerçekleştiği nokta, yön vs. diye bir şeyden bahsetmek mümkün değil çünkü uzay her noktasından, her yöne doğru genişliyor.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Merhaba,

Evren ile ilgili yaptığımız gözlemler, bize evrenin genişlemekte olduğunu göstermiştir. Evrendeki iki nokta arası mesafenin zamanla giderek artması, ölçek çarpanı adı verilen bir parametre ile nitelendirilmiştir. Zamana bağlı olarak değişen bu çarpanın günümüzdeki değerinin bir olduğu kabul edilmiştir. Geçmişe dönük yapılan hesaplar ise, ölçek çarpanı değerinin 13.8 milyar yıl önce sıfır olduğunu, yani 13.8 milyar yıl önce evrendeki uzak noktaların birbirine yakın olduğunu göstermiştir. Bu durum bize evrenimizin Büyük Patlama sonucunda oluştuğunu işaret eder.

Büyük Patlama teorisine göre evren, sıcak ve yoğun bir başlangıç durumundan genişlemeye başlamıştır ve evrenin genişlemesi devam etmektedir. Bu durumda evrenin genişlemeye başladığı nokta, evrenin başladığı noktadır ve muhtemelen evrenimizin merkezidir. Evrenin genişlediği yön ise, başladığı noktadan dışa doğrudur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıntılı bilgiyi kaynak bölümünde bulabilirsiniz.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Vikipedi Büyük Patlama ile ilgili.
  2. Bilim Genç Evrenin genişlemesi ile ilgili.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; açıklandıktan hemen sonra ne kadar da bariz olduğu anlaşılan birçok şeyle doludur.”
Frank Herbert