Puan Ver
0
Puan Ver

Uygarlığın ulaşabileceği son aşama kapitalizm midir?

Kapitalizm sürdürülebilir mi?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Kapitalizm de her sistemin çöktüğü gibi bir süre sonra çökecektir. Örneğin; Şu anda fabrikalar da işlerin çoğunluğunu makinalar yapıyor geri kalan işleri de makinalar yapabilecek teknolojide ama maliyeti işçilere göre oldukça fazla bu maliyet sorununu çözdükleri zaman işçileri işten çıkartıcaklar ve daha çok kâr yapıcaklar ama şöyle bir sorun var ki kapitalizm harcamalarla ayakta duruyor eğer herkes işten çıkarılırsa bu sefer fabrika sahipleri ürettiği malları satamaz ve iflas ederler. Bunu önlemek için de devreye devlet girer her vatandaşa maaş öder ve ekonomiyi canlı tutmaya çalışır ama hiç bir kapitalist devlet bunu kaldıramaz ve kriz olur. Krizde kapitalizmi yıkar.

Favorilerime Ekle
1

Şuanda dünyayı daha çok kapitalizm yönetse de bu durum ileride değişebilir. Ama bu değişimin ne zaman ve nasıl olacağını bir tek zaman gösterir. Şu anda son derece moda olduğun dan kapitalizm sürdürülebilir. Ancak bu sürdürülebirliği ne zamana kadar koruyabilirler orasını bilmek imkansız. Ama ileride kapitalizm de çökecektir. Ne zaman çökeceğini ise sadece zaman bize gösterebilir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin sahtebilimden çok daha şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum. Hem bilimin sahtebilim üzerine ek bir özelliği daha vardır: Gerçektir.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder