Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Simülasyonlar Bir Uygarlığın Galaksiye Hızla Yayılabileceğini Gösteriyor!

Simülasyonlar Bir Uygarlığın Galaksiye Hızla Yayılabileceğini Gösteriyor! National Geographic
1 dakika
115
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Geçtiğimiz günlerde RNAAS'de yayınlanan bir çalışma, gelişmiş bir uygarlığın galaksiye nasıl hızlıca yayılabileceğini ortaya koydu. Bu çalışmada, Kardashev ölçeğinde Tip II olarak değerlendirilen ve ait olduğu yıldız sisteminin enerjisini efektif bir şekilde kullanabilen bir medeniyetin, galaksi ölçeğine yayılmasının beklenenden çok daha kolay olduğu görülüyor. Üstelik bu yolculuk için ışık hızından çok düşük hızlarda seyahat etmek bile yeterli.

Çoğu zaman galaksimiz içerisinde seyahatle ilgili düşüncelere kapılırken devasa mesafeleri ve ışık hızında bile bu mesafeleri kat etmemizin ne kadar uzun süreceğini aklımıza getirsek de bu pek gerekli olmayabilir. Daha önce de anlattığımız sarmal galaksilerin dönüşlerindeki yapısal farklılık, bazı yıldızlara zaman zaman daha yakın olmamıza olanak tanıyor. Bir başka deyişle galaksinin dönüş hareketi, diğer yıldızlara seyahat etmemizi kolaylaştırıyor. Böylece, klasik sayılabilecek hızlarda hareket eden keşif araçlarıyla, tüm galaksiye beklenenden çok daha kısa sürede yayılmak mümkün olabilir.

Özellikle galaksinin merkez bölgelerine yaklaştıkça yayılımın hızının çok arttığı görülüyor. Bu durumun nedeni aslında galaksi merkezlerinde yüksek ihtimalle süper kütleli kara delikler bulunduğu sorusunun cevabıyla aynı. Çünkü merkezdeki yıldız yoğunluğu çok daha fazla, bir başka deyişle yıldızlar birbirlerine çok daha yakınlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenle, SETI (Dünya dışı akıllı yaşam) araştırmaları için, galaksi merkezlerine odaklanmak akıllıca bir tutum olabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. T. Wright, et al. (2021). The Dynamics Of The Transition From Kardashev Type Ii To Type Iii Galaxies Favor Technosignature Searches In The Central Regions Of Galaxies. Research Notes of the AAS, sf: 141. doi: 10.3847/2515-5172/ac0910. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 14:31:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12998

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Kayalı. Simülasyonlar Bir Uygarlığın Galaksiye Hızla Yayılabileceğini Gösteriyor!. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12998
Kayalı, Ö. (2021, June 20). Simülasyonlar Bir Uygarlığın Galaksiye Hızla Yayılabileceğini Gösteriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12998
Ö. Kayalı. “Simülasyonlar Bir Uygarlığın Galaksiye Hızla Yayılabileceğini Gösteriyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 20 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/12998.
Kayalı, Ögetay. “Simülasyonlar Bir Uygarlığın Galaksiye Hızla Yayılabileceğini Gösteriyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, June 20, 2021. https://evrimagaci.org/s/12998.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close