Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Uçurumun kenarında kütle merkezi üzerinde duran ağır bir cismi üfleyerek düşürebilir miyiz?

Bu şekilde çok küçük kuvvetler büyük kütleli cisimleri etkileyebilir mi?

2
Kx Fft 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Cisim uçurumun kenarında durabiliyorsa, mutlaka cismin ağırlık merkezinin uzantısı, cisimle zeminin temas ettiği yüzeyden geçmesi gerekir. Dolayısıyla duran bir cisme zemin tarafından bir sürtünme kuvveti etki eder. Biz buna "statik sürtünme kuvveti" diyoruz. Anlamı şu: sürtünmeli ortamda duran cisimleri harekete geçirmek için gerekli olan kuvvet, statik sürtünme kuvvetinin maksimum değerine eşit ya da büyük olmalıdır. Matematiksel olarak

ile hesaplanır.

yüzeyin statik sürtünme katsayısı

: cismin ağırlığından dolayı oluşan tepki (normal) kuvveti

Eğer cismi herekete geçirmek yani üfleyerek düşürmek istersen en az kadar kuvvet uygulamalısın. Böylece taş düşecektir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Sürtünme olmadan evet. Her zaman. Sürtünme olduğunda bazen cisme kuvvet uygulandığında cisim hareket edemez. Hareket etmesi için belli bir kuvvete ihtiyacı vardır. Fakat sürtünme olmayan yerde cisim her türlü hareket edecektir. . Newton'un bu denklemine bakalım. Daha cisim hareket etmeden uygulanan kuvvete ters olan kuvvete (yani sürtünmeye) "statik sürtünme" denir. Ve Fs ile gösterilir, Fs'nin ve cisme uygulanan kuvvetin büyüklükleri aynı olur. Yani tüm cisme etki eden tüm kuvvetlerin toplamı 0 olur cisim hareket etmez. Fakat sürtünme olmayınca ortamda cisme uygulanan her bir kuvvette cisim harekete geçer. F>0 ve m>0 olması gerektiğinden F/m daima 0'dan büyük olur ki bu da bize hızlanmayı verir. Yani sürtünme olmadan cisme tırnağımızla dokunsak bile cisim "hareket" edecektir.

Vektör ve Newton'un 2. yasası hakkında az bilgiye sahipsen anlamaman normal. Fakat kısacası; sürtünme olmayan her yerde cisim hareket eder çünkü cisme, bizim kuvvetimizi sıfırlayan bir kuvvet etki etmez. Edemez çünkü. Günlük hayatta bizim kuvvetimizin cisme etkisini azaltan şey sürtünmedir. Sürtünme ortadan kalınca her şey kayıp gider. Sorunda ise bölgede sürtünme yoksa evet düşer, eğer bölgede çok çok çok çok çok az sürtünme varsa üfleyerek düşürebilirsin. Hesaplamak gerekir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşayan herkes ölür. Ancak her ölen yaşamamıştır.”
Dhaggi Ramanashi