Sorulara Dön
0
Felsefe

Tüm insanlar evrime inansaydı, yeni dünya modeli nasıl olurdu?

Başta inançlar yıkılacağı için ilahi bir güç (tanrı) tarafından izlendiğini düşündüğü için kötülük yapmaktan kendini alıkoyan insanlar, dünyayı kaosa çevirmez miydi?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle bu duruma birçok farklı açı ile yaklaşabiliriz.

İnsanlar dinlerinin evrim ile çelişmediğini düşünüp bilime göre yorumlar.

Bütün dinler ile yani teistik bir inanç ile çeliştiğini düşünüyorlarsa evrimsel süreçte medeniyet kurmamızı sağlayan kültürel evrim ile oluşan bir ahlak anlayışı benimserler. (Diğer durumlarda da bu geçerli olabilir tabii.)

Eğer din, dini inanca sahip olan her insanı kötülük yapmaktan alıkoysaydı dini inanca sahip olan herkes hiçbir suç işlememeliydi ve dini inanca sahip olmayan kişilerin hep kötülük yapmalıydı. Ama böyle bir durum görmüyoruz. Bu duruma göre ise değişen bir şey olmazdı. Kötülük yapan her durumda kötülük yapardı, iyilik yapan da her durumda da iyilik yapardı.

Kaynaklara daha ayrıntılı bilgi alabileceğiniz içerikler bırakıyorum.

269 görüntülenme
4
Teşekkür (5)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bilim, Ahlakı Açıklayabilir Mi? Dini İnançlardan Bağımsız Bir Ahlak Anlayışı Mümkün Mü?. (08 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 08 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Ahlakın Evrimsel Kökenleri: Tiksinme Ile Ahlak Arasındaki İlişki Nedir?. (08 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 08 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Ahlakı Temellendirmek 1 - Ahlak, Din Ve Doğa İlişkisi. (08 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 08 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Ahlakı Temellendirmek 2 - Evrensel Ahlak Mümkün Mü?. (08 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 08 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Ceza kanunları var. Polisler var, bekçiler var. Askerler var. Jandarma var. 210 civarı her ülkenin ceza kanunları vardır.

Türkiye örnek : 5237 sayılı Türk Ceza kanunu : https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf

Herkes evrimi bilseydi ceza kanunlarını hatırlatan linkleri internet üzerinden herkes birbirine yollardı. Kimisi Ceza kanununu yazıcıdan çıkarıp kahvehanelere, internetcafelere, cafelere vb her yere dağıtan kişiler daha çok olurdu.

"Kendine, sevdiklerine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkalarına yapma"

Ayrıca evrimi biliyoruz diye niye insanlara kötülük yapalım ki, insanların yüzünü güldürmek, engelliye yardım etmek, insanlara elinden geldiğince gücün yettiğince yardımcı olmaya çalışmak daha güzel.

Mesela geçenlerde telefonuma mesaj geldi. Bilgisayarı olmayan çocuklar için yardım topluyorlardı. 10 tl yardım sms ile gönderdim. 10 tl beni ne fakir yapar, ne de zengin yapar. Ama bir çocuğun bilgiye erişiminin kolaylaştığını bilmek beni mutlu eder.

Evrimi bilen insanlar çevresine, kendisine kötülük yapılmadığı sürece kötülük yapmaz. Dünyaya bir kere geldiklerini bildikleri için ellerinden geldiğince, güçleri yettiğince yardımsever olurlar.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın