Puan Ver
1
Puan Ver

Tek hücreli canlılar nasıl çok hücrelilere evrimleşti?

Bu olay bir mutasyonun sonucu mu yoksa insan ömrü yeterince uzun olsa bu süreci gözlemleyebilir mi?

1
Oğuzhan Taş 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

3.5 milyar yıl önce tek hücreli canlılar kendini ve hücreyi kopyalayarak klon yarattılar bu yaşama belirtisi gösteren ilk birim her şeyin kökeni bu tek hücrelere dayanmaktadır genler hücrelere çoğalmalarını iletmiştir bir nesilden diğerine geçilmiştir 2 milyar yıl boyunca tek hücrelilerden başka yaşayan başka canlı yoktur şans faktörü devreye girdi ve farklı iki hücreler kaynaştı bu kaynaşan hücreler kendilerini kopyaladı bu yeni hücreler iki ebeveynin genine sahipti buna rastlantısal üreme denir üreme çeşitliliktir işler hep yolunda gidecek diye bir şey yok hücreler çoğalırken genler silinebilir ve kopyaları oluşabilir işte bu mevzu mutasyonu açıklar nitelikte çünkü bu hücreler mutasyona uğramış hücreler mutasyonlar art arda birikir ve farklılıklar artar daha fazla farklılık daha fazla çeşitlilik sonunda hücreler o kadar farklı bir hal alır ki artık ayrı bir tür haline gelmişlerdir hayat ağacı milyarlarca türe dallanır bu hücreler değişir farklılaşır okyanuslar boyunca yayılır büyür yapısı karmaşıklaşır 550 milyon yıl önce 7.5 cm su solucanları var deniliyor olayın kısaca özeti bu

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk başta imkansız gözüken nice geometrik teoremin isabetliliği zamanla ispatlanmıştır.”
Archimedes
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder