Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Sözelden hangi bölüm okumalı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

"Ne okunmalı?" sorusu kişiden kişiye, ülkeden ülkeye oldukça farklılık gösterebilen bir soru. Ne okumalıyım sorusundan önce "Ne yapmak istiyorum?", "Ne yaparsam daha başarılı olabilirim?" gibi kendine sormanız gereken birçok soru bulunmakta. Kişisel yetenekleriniz, bir ekiple mi yoksa tek başınıza mı daha verimli iş çıkarabildiğiniz, ilgi alanlarınız bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Kafanızda belli birkaç meslek oluştuktan sonra bazı kaynaklardan (örneğin; cumhurbaşkanlığı insan kaynakları, ) düşündüğünüz mesleğin iş bulma süresini, ortalama ücretlerini, sektör dağılımlarını inceleyebilirsiniz.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. cumhur başkanlığı insan kaynakları meslek kıyaslamanıza yardımcı olabilir

Merhabalar Hasan Hüseyin,

orta öğretimde yani lise eğitim öğretim döneminde hazırlanma sürelerini dikkate almazsak 4 yıl boyunca sözel ağırlıklı eğitim programında okunması neticesinde girilen YKS sınavı neticesine göre yüksek öğretimde sözel bölüm okumak oldukça mantıklıdır.

Lise eğitiminde alınan sözel altyapı bilgisi ile üniversitede de eğitimi bu yönle tamamlamak gerekir.

En önemli sözel bölümler Tarih, Edebiyat ve Sosyal bilimler gibi görünse de bu bölümlerin alt ya da yan bölümleri sayılabilecek programlar da mevcuttur.

Naçizane tavsiyem lise eğitiminizde en çok dikkatinizi cezbeden ya da yüksek öğretimde o bölümü okurken keyif alabileceğiniz bir bölümü tercih etmenizi öneririm.

İş ve meslek edinmede ki zorluk ve ücretlerde ki kısıtlılığa gelecek olursa, günümüzde doktor, hakim, diş hekimlerinin bile isimleri olsa da meslekleri garanti değildir. (Türkiye şartlarından bahsediyorum. Herhangi bir siyasi amaç gütmeden)

İyi çalışmalar dilerim.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kendi kendini kandırmamanın bir yoludur. İlk kuralı, kendini kandırmamaktır. Çünkü kandırması en kolay kişi, kendinizsiniz.”
Richard Feynman