Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Sosyal bilimlerin bilim olarak tanımlanmasının gerekçeleri nelerdir?

1
Anonim 2
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilim dediğimiz şey, burada modern bilim olarak ifade ettiğimiz şeydir. Modern Bilim ise belirli bir felsefeye kendisini dayandırır.

Modern Bilim, en basitiyle Newton'un ortaya attığı fizik yasaları üzerine inşaa edilmiştir. Bu inşaa sonucunda da determinist, yani belli bir neden sonuç zincirine dayalı dünya ve varlık anlayışı kabul edilir. Modern doğa bilimleri, bu minvalde evrim de bu belli neden - sonuç zincirlerinin bütünüdür. Örneğin doğal seçilim, böyle bir şeydir.

Sosyal Bilimler de benzer biçimde, deterministtir (post pozitivt anlayış burada göz ardı edilmelidir. Olasılıklar üzerine kurulu kuantum fiziği ne kadar modern bilim ise postpozitivist sosyal bilimde o kadar bilim olacaktır). Bu nedenle bilimdir. Sanayi Çağının başlaması sonrasında gelişen yeni toplumsal sorunlar ile mücadele, ya da bunlar üzerine düşünme de nihayetinde dönemin aydınlarını Newtoncu mekanizma ile sosyal sorunları kavramaya yönlendirmiş ve bunun sonucunda modern sosyal bilimler doğmuştur. Sosyal bilimler, tüm açıklamalarından belli neden sonuç zincirlerini bulmaya çalıştığı için de doğa bilimleri gibi bir bilim olmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Sosyal Bilimler ve Felsefe L. Şimşek
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bizi kafa karışıklığından anlamaya götüren süreçtir.”
Brian Greene
Geri Bildirim Gönder