Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Şizofreninin beyin üstündeki fiziksel ve kimyasal etkiler nelerdir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Şizofreni, düşünceyi, algıyı, duyguyu, hareketi ve davranışı etkileyen, değişken belirtilerle seyreden bir hastalıktır. Belirtilerin görünümü kişiden kişiye ve zaman içerisinde değişiklik göstermekle birlikte sıklıkla ömür boyu sürebilir ve önemli derecede yeti yitimine sebep olur. Sıklıkla 20’li yaşlarda başlayan şizofreni, kişileri hayatlarının en işlevsel döneminde yakalar ve pek çok vakada alevlenmeler ve düzelmelerle giden uzunlamasına bir seyir izler.

Şizofreni hastası olmadık sesler duyabilir, kimsenin görmediği görüntüler görebilir, takip edildiğini, kendisine ve ailesine zarar verileceğine inanarak yoğun korku yaşayabilir.

Yapılan yeni bir çalışmada bulunduğuna göre şizofreni, beyinden geçen bütün iletişim sistemini bozabiliyor ve bilim insanlarının daha önce düşündüğünden daha fazla zihin bölgesini etkiliyor. Bu durum, hastalığın kontrolü nasıl ele aldığına dair yeni bir ışık tutuyor.

Söz konusu çalışma, beyaz maddenin (sinirlerin iletişim kurmasını sağlayan yağlı beyin dokusu) psikiyatrik bir hastalıkla olan ilişkisi üzerine şimdiye kadar yapılan en geniş çalışma olma özelliğini taşıyor ve şizofreni ile diğer zihinsel hastalıkların ardındaki işleyişleri anlamada yardımcı olabilir.

Araştırmacılardan oluşan uluslararası bir takıma göre şizofreninin sebepleri ve sonuçları için beyinde nereye bakacağımız konusunda daha fazla şey bilirsek, o zaman daha etkili tedaviler bulabiliriz. Bu çalışma, şizofreninin nerede kök saldığını epey ayrıntılı şekilde gösteriyor.

Çalışma yürütülürken Southern California Üniversitesi’nde (USC) bulunan ve şimdi Harvard Tıp Okulu’nda çalışan takım üyesi Sinead Kelly şöyle söylüyor: “Şizofreninin, beyaz madde bağlantısını beyin genelinde yıpratan bir hastalık olduğunu ilk defa kesin olarak söyleyebiliriz.”

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 21 milyon insanın şizofreniden etkilendiğini söylüyor. Şimdiye kadar bu durumdan kaynaklanan zararın çoğunun, beynin prefrontal ve temporal loplarında meydana geldiği düşünülüyordu.

Beyindeki bu bölgeler duymaktan, kişiliğimizi belirlemekten ve karar vermekten sorumlu.

Ancak yeni çalışma, tıpkı aşınmış telefon veya internet kabloları gibi, bağlantıların bütün beyin genelinde bozulduğunu söylüyor; özellikle de beynin iki yarım küresi arasındaki iletişimi kontrol eden corpus callosum bölgesinde.

Kötü şekilde etkilenen bir diğer bölge ise, beynin bilgiyi işlemede anahtar yapılarından biri olan corona radiatanın ön bölgesiydi.

Araştırmacılar, 29 farklı uluslararası çalışmadan söz konusu bozukluğa sahip 1.963 kişiyi ve 2.359 kişilik kontrol grubunu kapsayan büyük bir veri dizisi toparladı.

Difüzyon tensör görüntüleme adlı bir MRI çeşidinden alınan veriler kullanıldı. Bu yöntem, su moleküllerinin beyaz madde içinde nasıl hareket ettiğini ölçüyor ve beynin iletişim ağının olması gerektiği gibi yalıtılmadığı yerleri gösteriyor.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Korku, nefretin kardeşidir.”
Larry Niven