Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Sizce zaman ve uzay bir midir?

Bu kesinliği olmayan bir konu sanırsam ama üzerine konuşmak istedim. Sizce uzay ve zaman bir midir?
273 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlber İlber
İlber İlber
13K UP
Öğrenciyim fizik kimya matematik ve biyoloji bilgim iyi.

Uzay zaman birbiriyle iç içe ve bir kavramlardır bir fizikçi hiçbir zaman uzay zamanı birbirinden ayrı tutmaz beki neden enisteinin görelilik teorisi bu konuda çok öneli bir rol oynar uzay zamanda zamanda uzayda kütlesi olduğu zaman bükülür örneğin karadelik Hawking radyasyonu ilişkisi gibi daha anlaşılır olması için bir örnekle anlatalım enistein bir dersinde zamanın heryerde aynı olmadığını evrenin cosmosun her yerinde farklı olduğunu anlatır evrenin 4 boyutlu bir düzlemde yoğunluğu olan şeylerle bükülür ve zaman o kısımlarda hız ve bükülüme bağlı olarak değişir bu da sizin bir karadelikte geçireceğiniz zamanın dünyada geçireceğiniz zamanla bir olmadığını açıklar nitelikte olup uzay ve zamanın iç içe ayrılmaz bir kavram olduğunu açıklar.bu konuda daha fazla ve ayrıntılı kaynaklar için dinamik,termodinamik,boyut kavramı,atom ve çekirdek foziği yüksek enerji plazma fiziği ve hatrı sayılır bir matematik bilgisi ile ayrıntılı anlatılabilir[1]

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Orjin Astromat
Araştırmacı, Okur

Bu soruya bilmiyorum cevabını vermek ben ce bu sorunun cevabı olur. Ama illa da bilimsel düşünmemizi istiyorsan:

Zaman ve uzay, farklı kavramlardır ancak fiziksel dünyada birbirleriyle yakından ilişkilidirler.

Tüm Reklamları Kapat

Uzay, nesnelerin konumlarını ve aralarındaki mesafeleri tanımlayan bir kavramdır. Fiziksel dünyadaki nesnelerin yer değiştirmesi, uzaydaki farklı konumlar arasında hareket etmeleri olarak ifade edilebilir. Uzay, üç boyutlu bir koordinat sistemiyle ifade edilir ve cisimlerin birbirlerine olan konumları bu sistemde belirlenir.

Zaman ise olayların sırasını ve değişimin ölçüsünü ifade eden bir kavramdır. Zaman, geçmiş, şimdi ve gelecek gibi farklı anları içeren bir süreçtir. Zaman, genellikle bir zaman ölçeğiyle ifade edilir (örneğin saniye, dakika, saat) ve olayların ne zaman meydana geldiği veya meydana geleceği konusunda bir referans sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Albert Einstein'ın görelilik teorileri, uzay ve zamanın birbiriyle ilişkili olduğunu gösterdi. Özel görelilik teorisine göre, uzay ve zaman bir dört-boyutlu uzay-zaman yapısının parçalarıdır. Bu teoriye göre, bir gözlemcinin hızına bağlı olarak uzay ve zamanın algılanışı değişebilir.

Genel görelilik teorisi ise kütle ve enerjinin uzay-zaman dokusunu eğrilttiğini ve bu eğrilmeye bağlı olarak cisimlerin yollarının değiştiğini öne sürer. Bu, yerçekimi etkilerini anlamak için kullanılan bir teoridir.

Sonuç olarak, zaman ve uzay farklı ancak birbiriyle iç içe geçmiş kavramlardır. Fiziksel olayların ve cisimlerin davranışlarını anlamak için hem uzayın hem de zamanın rolü büyüktür.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close