Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
25
Sizce kötülük nedir? Kötü olmayı seçtiyseniz sebebi neydi? Neden kötülük yaparsınız?
+ /neden kötü olmayı seçmiyorsunuz?
349 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
7 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ertuğrul Fındıkcı
Ertuğrul Fındıkcı Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Bana göre iki tür kötülük var; Empati yapmamaktan kaynaklanan kötülük ve saf kötülük. Birincisine bencillik diyebilirim sanırım. Bencillik her zaman kötü bir şey değildir aslında ama bencil olunmaması gereken durumlardaki bencillikten bahsediyorum.

Kimi zaman iletişim eksikliğinden, kimi zaman karşı tarafın empati kurmamasından dolayı insanlar birbirlerini kırabiliyorlar. Hepimiz, istemesek bile birilerinin hikayesinde belli seviyelerde kötü karakterleri canlandıracağız ya da canlandırdık.

Sadece başkasından öyle gördüğü için yapılan kötülükler de var. Taklit edilen kötülükleri de "empati eksikliği kötülüğü" kategorisine atıyorum.

Bu Reklamı Kapat

Bunun dışında zevk alınarak yapılan kötülük var. Tek amaç kötülük yaparak eğlenmek olan birisinin yaptığı kötülük artık hastalık derecesindedir sanırım. Hastalık doğru kelime mi bilmiyorum.

Bazı insanların kötülük olarak adlandırdığı birçok olay, aslında orman kanunlarının "normal" eylemleridir.

Üzerinde düşünülebilecek bir sürü noktası olan geniş bir soru olmuş. İlk aklıma gelen düşünceler bunlar oldu.

238 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Kutay Tuncay
Kutay Tuncay Öğrenci, filozofi sevdalısı

Kötülük kavramını tanımlamak için önce hangi lensden baktığımız önemli. Dindar bir insan objektif iyilik ve kötülükten bahsedip kitabının ayetlerini ve kurallar çerçevesine parmak gösterecektir, bir ateist bu tanıma katılmayacaktır.

Kötülüğü en kapsamlı olarak etik bir lensden bakarak tanımlayabiliriz, ne de olsa dünyadaki insanların çoğunluğu bir toplumun içindedir. Bir "utilitarian" yada "consequentialist" kötü davranışı , "categorical imperative" ve topluma faydayı düşünerek tanımlayacaktır. Eğer bir davranış toplumda herkesin yapması izin verildiği takdirde topluma faydadan çok zarar olacak ise bu davranışın kötü olduğunu söyleyebiliriz. Burada bahsedilen fayda, toplumun devamlılığını, sürdürülebilirliğini ve gelişimini sağlayacak şeyler olarak tanımlanabilir.

Eğer öldürmek, çalmak ve benzeri suçlar yasal olsaydı ülkemiz bu durumdan negatif olarak etkilenirdi, dolayısıyla bu davranışlar hem yasal hemde etik olarak "kötü" kategorisine insanlar tarafından koyulmuş davranışlardır benim görüşümce.

165 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Sıla Selman
Sıla Selman Vasıfsız, öğrenciyim ( mezun)

Kötülük kavramı görecelidir. Aldığın referans noktasına göre değişkenlik gösterecektir . Robin Hood'u düşünelim , adam zenginden çalıp fakire veriyor. Zenginler için Robin kötü iken fakirler için iyi olmalı öyle değil mi? Ama bu senaryoya bir de din tarafından bakalım. O halde Robin hem zenginler için hem de fakirler için kötü olur çünkü yaptığı şey hırsızlıktır ve bu günahtır. Gördüğün gibi basit bir örnekle bile hem iyi hem de kötü kavramının ne derce değişken olduğu aşikardır. Kendine kötü demek için neyi referans almalıyım bilemedim. Değişir. Ahlak kurallarına göre mi kötüyüm. Faydacılık anlayışına göre mi kötüyüm ya da sana göre mi kötüyüm bilemedim. Bu konu bana ahlak ikilemlerini hatırlatıyor. İnternette fazlasına da ulaşabilirsiniz . Hatta ben o kadar kafayı takmıştım ki bir kitap alıp okumaya başladım geçenlerde . Adı 101 ahlak ikilemi. Öneririm . Ayrıca bu konuyu basite indirgemeyi hiç başaramadım. Bana göre ahlak toplumdan topluma kültüre zamana yere hatta bireye göre bile değişir. Asla evrensel bir kural düzemedim kafamda. Ha belki toplumcu faydacı gözüyle düşünebiliriz. Ne de olsa bende toplumun bir parçasıyım. Ama ben karar verene kadar kendimi bir görüşün içine koymamayı tercih ediyorum.

0
  • Raporla
Cevap
Ahmet Batuhan
Ahmet Batuhan doğaçlama yazıyorum

Referans noktasının bir şey olması, bu sorunun doğru birçok cevabının olmasına yol açıyor. Örneğin, bir seri katilin insan öldürmedeki başarısızlığı onun için kötüdür. Eğer referans noktası yoksa Platon'un İyilik Formu'na bakmamız bizim için iyi olabilir.

0
  • Raporla
Cevap
Salih Yılboğa
Salih Yılboğa Öğrenci

Bence kendini fazla kandırmadan ve gerçekçi olmayan düşüncelerden kaynaklanıyor eğer bir tecavüz eden bir kisiye bakarsak o kişinin cinselleğini bastırmaya çalıştığını görürüz ama bu pek de mümkün olmayan bir şeydir veya bir seri katile bakalım öldürdükleri zaman tatmin olacaklarını sanıyorlar ama hiçbir zaman olamıyorlar her diğer cinayette tatmin olacaklarını sanıp devam ediyorlar

137 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et