Puan Ver
2
Puan Ver

Sinir hücreleri neden kendini yenileyemez?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Birkaç sebebi vardır.

  1. Yapısal özellikler: Nöronların ağsı yapıları bölünmeyi şekilsel olarak zorlaştırır.                                                                                                             
  2. Kapasite yetersizliği: Kafatasının sabit büyüklükte olması nöron eklemeyi imkansız hale getirir. 
  3. Yaşam boyunca edindiğimiz anılar, tecrübeler ve bilgiler beyin dokusundaki karmaşık sistemde depolanır ve yeni nöronların eklenmesi bunların silinmesine vesile olacaktır. 
  4. EN ÖNEMLİSİ, SENTROZOMLARI YOKTUR.

                                                                                                    

Favorilerime Ekle
5

Aslına bakarsanız bunun doğru olmadığına dair çalışmalar 20 yıl öncesine dayanıyor. Günümüzdeki çalışmalara göre nöronlar yenilenme becerisine sahiptir ve buna nörojenez denir. Kaynağa eklediğim makalede bunun sadece hipokampüste (beynin hafızayla ilgili kısmı) mümkün olmadığından bahsediyor.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün hayvanlarla konuşabileceğiz. Bize tek bir şey soracaklar: Neden?”
Anthony D. Williams
Geri Bildirim Gönder