Puan Ver
0
Puan Ver

Şimdiki şempanzeleri bulundukları habitattan çıkarıp insana veya insana benzer daha çok beynini kullanmaya itecek bir evrimleştirme yapabilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Böyle bir evrim için milyonlarca sene gerekli, fakat benzer bir süreç bizim evcilleştirdiğimiz her hayvan ve bitkide görülebilir. Fakat onlar da uzun seneler için de yapay seçilimle meydana gelmiştir. Bir kaç şempanzeyi alıp şehre getirmek onlar üzerinde genetik bir değişikliğe yol açmaz.

60 yılı aşkın süredir devam eden bir deneyde, Rus bilim adamları tilkileri evcilleştirmeye çalışmış. Burada şu ayrım önemli İngilizce Domestication kelimesi yapay seçilimle evcilleştirmek demektir. Tame kelimesi ise ehlileştirmektir, örneğin sirkte ayılar veya aslanların eğitilmesi. Bu deneyde her jenerasyondan insanların yanında en rahat ve en az agresif olan tilkilerin üremesine izin verilmiş. Bu süreç sonunda ilerleme katedildiği gözlenmiştir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Tilki
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün hayvanlarla konuşabileceğiz. Bize tek bir şey soracaklar: Neden?”
Anthony D. Williams
Geri Bildirim Gönder