Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
12
Puan Ver

Serçeler neden hoplayarak ilerler? Bu durum anatomik yapıdan mı, yoksa davranışsal özelliklerden mi kaynaklanır?

1
239 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (8)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her şey kuşun biyolojik özelliklerine iniyor. Serçe yaklaşık 23-35 gram ağırlığında. Ve vücudunun uzunluğu 16 santimetreyi geçmiyor. Bir kuşun “sıçramasının” temel nedeni orantılılığıdır. Serçenin bu şekilde hareket edebileceği için gövde ve kuyruk oranı aynıdır. Fakat serçenin neden yürümediğini, atladığını açıklayan başka bir neden daha var. Bunlar ağaçta yaşayan zanaatkâr kuşlardır. Doğumdan itibaren bir daldan diğerine atladığını söyleyebilirler.

Ve bu kuşlarda, pençe kontrollü kas bir buhar odasıdır. Serçe bir uzuv hareket ettiğinde, onu ikinci izler. Yani "yürümeyi" hareket ettirmek için böyle bir kuş yetenekli değil. Ve genel olarak serçelerin bacakları çok kısa. Bu nedenle, bu kuşlar yürüyebilse bile dengeyi koruyamazlar.

Diğer ilginç gerçekler

Ayrıca güvercinlerin neden yürüdüğünü ve serçelerin atladığını anlatmaya değer. Peki ya güvercinler?

Orantılığa tekrar dönmeye değer. Bir güvercin kuyruğu, vücudundan daha küçük ve daha hafiftir. Çünkü onun adım adım yürümesi daha uygun olur. Dahası, bu kuşların uzun bir diz eklemi vardır, bunlar “zıplamaya yararlar” . .Yol bölümünden yaya bölgesinin kaldırımına atlayan bir güvercin izleyebilirsiniz. Bu tür bir manzarayı görmek kolaydır - kelimenin tam anlamıyla her bahçede. Ve yakından bakarsanız, bir sıçrama yapmadan önce kuşun yerden daha iyi itilebilmesi için hafifçe çöktüğünü görebilirsiniz. Küçük kardeşi kadar kolay yapmıyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Sodium medya
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgür bir toplum, içinde güvenle sevilmeyen kişi olabildiğiniz toplumdur.”
Adlai Stevenson