Sorulara Dön
4
Biyoloji & Genetik

Sars cov-2 virüsü mutasyonları, kaynakları daha az olan ülkelerde gerçekleşmiş olup tespit edilememiş olabilir mi?

Koronavirüsün ingiltere'de mutasyona uğramış bir şeklinin yayılmaya başladığı haberleri geliyor. İngiltere bazı ülkelere görece test yapabilme, bilimsel araştırma vb. Konullarda daha fazla kaynağa sahip bir ülke. Acaba koronavirüs hindistan, güney afrika gibi ülkelerde de mutasyon geçirmiş ve bu tespit edilememiş olabilir mi?

3
106 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Muhtemelen öyle, başka ülkelerde neler olup bittiğini bilmiyoruz. Ingiltere'nin bu girişimi de COG-UK (Covid-19 Genomic UK Consortium) sayesinde oldu. 20 milyon Pound finansman, resmi sağık kurumları, gönüllü araştırmacıların katılımıyla Mart 2020'de oluşturuldu.

Almanya'da işler Robert Koch Enstitüsü'nün kontrolünde ilerledi, ama onlar böyle bir uygulama düzenlemedi. Hatta Almanya'da gündemde bu konu var.

Dünya Sağlık Örgütü'nün organize etmesini bekliyor insan ama onlar pek bir varlık gösteremiyor, yetkileri kısıtlıymış. Velhasıl global bir birliktelik yok.

114 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • U. K. Consortium. Kovid-19 Genom Konsorsiyumu-Birleşik Krallıklar. (11 Mart 2020). Alındığı Tarih: 23 Aralık 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Mutasyon olmaması söz konusu değil tabi ki çeşitli mutasyonlar vardır. Ama gelişmiş ülkelerde doğal seçilim baskısı daha fazla olabilir çünkü tıbbi yardım, medikal ilaçlar, bilinçli korunma ve aşı daha ulaşılabilir ve etkin olduğundan virüsün bu bölgelerde daha çok hayatta kalabilecek daha çok bulaşabilecek mutasyonlar geliştirmesi lazım. Fakat şöyle bir durumda var iki ülkedeki insanların genetik çeşitliliği yaşadığı ortam ve iklimi de katarsak belki birbirini dengeliyor yada aralarında daha fazla uçuruma yol açabiliyo olabilir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Idris N. Abdullahi. Implications Of Sars-Cov-2 Genetic Diversity And Mutations On Pathogenicity Of The Covid-19 And Biomedical Interventions. (22 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 22 Aralık 2020. Alındığı Yer: Pubmed | Arşiv Bağlantısı

Merhaba.Konuyla ilgili güncel bir Evrim Ağacı videosu halihazırda yayında! Orada mutasyonların geniş spektrumda bizler için ne anlam ifade ettiğini veya etmesi gerektiğini gösteren detaylı açıklamalar doyurucu bir biçimde anlatılmakta.Sorunuzu anladım,doğrudan sorunuza özel spesifik bir cevap yok; ama bu konuda nasıl düşünmeniz gerektiğini (bilimsel açıdan) gösteren bir yol haritası çizilmektedir.Kümülatif olarak geniş çerçevede durumu kavrarsak eğer,kendimiz düşünerek te cevaplarımıza ulaşabiliriz.Keyifli dinlemeler.

278 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı Videosu. (22 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 22 Aralık 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın