Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sakir Yaman
Sakir Yaman
6K UP
Üye
2

Samanyolu Galaksisi'nde diğer yıldız sistemlerindeki gezegenlerde yaşamın olma olasılığı nedir?

Bu kadar çok güneş sistemi ve gezegen barındıran Samanyolu Galaksisi'nde sadece dünya denilen gezegende yaşamın ortaya çıkmış olması olasılığı nedir? Evenden bahsetmiyorum bile...
150 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Aziz Yng
Uzay Kaçkını

Meşhur Fermi Paradoksu he?

Soruyu şöyle sormakta fayda var. Galaksimizde zeki yaşam olmuş mudur ya da olacak mıdır? Zira, eğer bizle aynı zaman aralığında başka bir zeki yaşam olsaydı, şimdiye kadar kesin birbirimizi tespit edebilmiş olmamız gerekirdi. Çünkü insan türü her ne kadar bilim ve teknoloji alanında son 100 yılda çok gelişmiş olması, bunun kozmik pencerede küçük bir paya sahip olması galaksi çapında bakıldığında pek de önemli gözükmüyor.

Zira bugünkü teknoloji ile biz, herhangi bir uzak gezegenin atmosferindeki bileşenleri tespit edebiliyoruz. Bizim gezegenemizi bir şekilde gözlemleyen zeki bir uygarlık, bu kadar fazla oksijen miktarının atmosferin kendi kendine üretmeyeceğini anlayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bir sonraki sorumuz ise, bu uygarlığın bizi ne zaman gözlemlediği ve bize bir haber ulaştırmak için bir girişimde bulunmuş mu olacağıdır. Eğer bizi 50K yıl önce gözlemledilerse, bize bir mesaj yollamış olsalar bile algılamayacağız. Eğer, şimdi yollamış olsalar da, mesaj bize ulaşana kadar ve onlara geri gönderene kadar o uygarlık yok olmuş da olabilir. (Bknz. İnsanların atom bombasını bulması o kadar zamanını almadı, - Stephen Hawking)

İkinci varsayım, biz kendi perspektifimizden bakınca kendimizi önemli sayıyoruz. Doğrudur. İnsan egosu, belki de zeki yaşam egosu böyle bir şeydir. Ama çok aşırı gelişmiş bir uygarlık bizi neden umursasın ki? Belki de fark etmişlerdir, ilgilenmemişlerdir.

Fermi paradoksundaki "Where is everybody (Herkes nerede)" sorusuna cevabı bazı bilim adamları şu şekilde vermiştir. Ya galaksideki ilk akıllı yaşam formuyuz, ya da son. Bunu da zaman gösterecek. Kime gösterecek, bilinmez.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close