Puan Ver
2
Puan Ver

Sadece insanların mı psikolojik sorunları/hastalıkları olur?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

Tabi ki de hayır. Yüksek yapılı dediğimiz omurgalı hayvanların çoğunda depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu görülür. Bu hayvanlara örnek olarak köpekleri, atları, şempanzeleri, kedileri ve kuşları verebiliriz. Hatta bazı halüsinojenik mantar ve bitkileri tüketen hayvanların kafasının güzel olabildiği söyleniyor. Bazı hayvanlarda stres kaynaklı sadece davranış bozuklukları görünürken bazıları intihar bile edebilir. Yalnız bu intiharın bilinçli olup olmadığı (insanlardaki gibi planlı değil, içgüdüsel veya fedakarlık amaçlı) konusunda tartışmalar devam etmektedir. Kendi habitatları dışında (hayvanat bahçesi) ve türlerinden uzak yaşayan hayvanların özellikle stres altında olduğunu söyleyebiliriz.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantığın bir gün popüler olacağı hayaline aldanmayalım. Tutkular ve duygular popüler olabilir; mantıksa her zaman azınlığın malı olacaktır.”
Johann Wolfgang von Goethe
Geri Bildirim Gönder