Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Sadece homo sapiens türünün karmaşık bir dile sahip olmasının evrimsel sebepleri nelerdir?

Homo sapiens türünün dünyaya hükmetmesindeki en büyük etkenlerden birisi de sahip olduğu karmaşık ve özel bir "dil"dir. Peki böyle bir dilin sadece homo sapiens türüne özgü olmasının sebepleri nelerdir? Mesela neden şempanzelerin, aslanların, köpeklerin dili yoktur?

1
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kim demiş homo sapiens dışında canlıların iletişim dili yoktur diye? Bizim dışımızdaki canlılar da elbet iletişim kurarlar.Mesela yarasalar bulunduklara ortama göre kendilerinin ayarladıkları frekanslar ile kendi türleri arasında iletişim kurabilirler.Aynı şekilde kediler için de bir araştırma mevcut o da şu: Kediler kendi aralarında iletişim kurabilmek için 80 tane farklı ses çıkarabilirler.Sorunuzun özünde şunu gözden kaçırdığınızı görüyorum: Kendinize yani insanlığa bakıp insan dışındaki varlıklara daha bir aşağılayıcı demeyeyim de ilkel bulduğunuz.Aslında hayvanlar ile birçok paydada aynı evreden geçtik,geçiyoruz.Bir Evrim konferansında duymuştum bu sözü :" Bizi hayvanlardan ayıran iki şey var.Biri merak diğeri ise empati." Gerçekten de böyledir.Yarasaların iletişim dillerine pirimtif diyebilmemiz için öncelikle bizim ne kadar gelişkin olduğumuza dair bir karar merci'nin bulunması gerekir.Aksi takdirde kim ileri kim geri sadece düşüncede kalır.

Şimdi,"Neden şempanze değiliz" minavlindeki soruların cevabını verdiğime göre "Nasıl" 'lı sorularınızın yanıtına geçebiliriz.Dil yetimiz'in nasıl geliştiği hala araştırma konusudur.Ancak şunu biliyoruz ki dil ile imajinasyon aynı kökenden geliyor.Dil konusunu esas itibarıyla kavrarsak zannediyorum birçok şeyi açıklığa kavuşturacağız.

Edit:Ayrıca "Dünyaya biz hükmediyoruz" lafı 20. ve 21.yüzyılın en büyük palavrasıdır.Dünyaya insanlık değil daha mikro düeydeki canlılar hükmediyor.

195 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk 1-2 gün kendi ülkelerimizi görmeye çalışıyorduk. Üçüncü ve dördüncü gün ülkelerimizin yer aldığı kıtaları birbirimize gösteriyorduk. Beşinci güne geldiğimizde sadece tek bir Dünya olduğunu fark etmiştik.”
Prens Sultan bin Salman El Suud