Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Aziz Derviş
Ali Aziz Derviş
3,823 UP
Üye
1

Polifazik uyku, büyüme çağındaki bireyler için sağlıklı mıdır? Melatonin salgısına göre nasıl ayarlanılabilir? Vücuda sağlık açısından etkileri nedir?

Geceleri hem hücre yenilenmemiz hemde uykuda salgılanan çok önemli enzimler var peki bunları büyüme çağındaki bir birey olarak polifazik uykuya nasıl uyarlayabilirim? Polifazik uyku gündelik yaşantımızda sağlıklı mıdır? Özellikle de vücudun gece yapması gerekenleri yapabilir mi? eğer yapabilirse ne zaman ve nasıl yapar?
1,456 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atilla Şayan
Evrim Ağacı yazarı

Merhaba,

Evrim Ağacı'ndaki 'Polifazik Uyku Nedir?' makalesini okuduğunuzu tahmin ediyorum. Makalenin yazarı benim.

Sorunuzun ilk bölümü için rahatlıkla hayır diyebilirim. Zira özellikle büyüme çağında gece-gündüz düzeninin ve bu düzenin sağlayacağı melatonin seviyesini asla sağlayamaz.

Tüm Reklamları Kapat

Aslen Polifazik Uyku, bir ihtiyaçtan doğmuş görünüyor. Solo okyanus yarışlarında, hiç durmadan gece-gündüz seyir esnasında blok uyku uyumak imkansız olduğu için, bu konuda mutlaka bir çözüm gerekiyordu. Dr. Stampi, bu ihtiyaç üzerine konuya eğildi ve parçalı uykuyu 'polifazik uyku' ismiyle bir sistematiğe oturttu.

Ama yerleşik yaşamda böyle bir zorunluluk yok ve şimdiye kadarki araştırmalar, gece belli saatler arasında melatonin salgısının yükseldiğini ortaya koyuyor. Aşağıdaki görsele bir göz atın:

İnsanın biyolojik saati
İnsanın biyolojik saati

Gördüğünüz gibi halihazırda işleyen bir biyolojik saat var ve bu saat, yerleşik yaşamda ideal olanın gece uykusu olduğunu söylüyor. En azından ben öyle değerlendiriyorum.

Ama yerleşik yaşamdaki normal ya da makaledeki ismiyle 'monofazik uyku'nun kalitesi ve verimliliği üzerine eğilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Polifazik Uyku makalesini okumamış olma ihtimalinize karşı, yazının linkini aşağıya veriyorum:

https://evrimagaci.org/polifazik-uyku-nedir-8508

Ayrıca melatonin salgısının günlük uykudaki rolü üzerine bir makale ile Polifazik Uyku'nun babası Dr. Claudio Stampi'nin bulgularını anlattığı 'Why we nap?' kitabının bilgilerini kaynaklara ekliyorum.

Sağlıkla kalın.

271 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. E-Psikiyatri. (4 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Why We Nap: Evolution, Chronobiology, And Functions Of Polyphasic And Ultrashort Sleep. (1990). (4 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close