Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Polifazik uyku, büyüme çağındaki bireyler için sağlıklı mıdır? Melatonin salgısına göre nasıl ayarlanılabilir? Vücuda sağlık açısından etkileri nedir?

Geceleri hem hücre yenilenmemiz hemde uykuda salgılanan çok önemli enzimler var peki bunları büyüme çağındaki bir birey olarak polifazik uykuya nasıl uyarlayabilirim? Polifazik uyku gündelik yaşantımızda sağlıklı mıdır? Özellikle de vücudun gece yapması gerekenleri yapabilir mi? Eğer yapabilirse ne zaman ve nasıl yapar?

1
115 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Evrim Ağacı'ndaki 'Polifazik Uyku Nedir?' makalesini okuduğunuzu tahmin ediyorum. Makalenin yazarı benim.

Sorunuzun ilk bölümü için rahatlıkla hayır diyebilirim. Zira özellikle büyüme çağında gece-gündüz düzeninin ve bu düzenin sağlayacağı melatonin seviyesini asla sağlayamaz.

Aslen Polifazik Uyku, bir ihtiyaçtan doğmuş görünüyor. Solo okyanus yarışlarında, hiç durmadan gece-gündüz seyir esnasında blok uyku uyumak imkansız olduğu için, bu konuda mutlaka bir çözüm gerekiyordu. Dr. Stampi, bu ihtiyaç üzerine konuya eğildi ve parçalı uykuyu 'polifazik uyku' ismiyle bir sistematiğe oturttu.

Ama yerleşik yaşamda böyle bir zorunluluk yok ve şimdiye kadarki araştırmalar, gece belli saatler arasında melatonin salgısının yükseldiğini ortaya koyuyor. Aşağıdaki görsele bir göz atın:

İnsanın biyolojik saati
İnsanın biyolojik saati

Gördüğünüz gibi halihazırda işleyen bir biyolojik saat var ve bu saat, yerleşik yaşamda ideal olanın gece uykusu olduğunu söylüyor. En azından ben öyle değerlendiriyorum.

Ama yerleşik yaşamdaki normal ya da makaledeki ismiyle 'monofazik uyku'nun kalitesi ve verimliliği üzerine eğilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Polifazik Uyku makalesini okumamış olma ihtimalinize karşı, yazının linkini aşağıya veriyorum:

https://evrimagaci.org/polifazik-uyku-nedir-8508

Ayrıca melatonin salgısının günlük uykudaki rolü üzerine bir makale ile Polifazik Uyku'nun babası Dr. Claudio Stampi'nin bulgularını anlattığı 'Why we nap?' kitabının bilgilerini kaynaklara ekliyorum.

Sağlıkla kalın.

135 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Yazar Yok. E-Psikiyatri. (04 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Why We Nap: Evolution, Chronobiology, And Functions Of Polyphasic And Ultrashort Sleep. (1990). (04 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın