Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Polifazik uyku, büyüme çağındaki bireyler için sağlıklı mıdır? Melatonin salgısına göre nasıl ayarlanılabilir? Vücuda sağlık açısından etkileri nedir?

Geceleri hem hücre yenilenmemiz hemde uykuda salgılanan çok önemli enzimler var peki bunları büyüme çağındaki bir birey olarak polifazik uykuya nasıl uyarlayabilirim? Polifazik uyku gündelik yaşantımızda sağlıklı mıdır? Özellikle de vücudun gece yapması gerekenleri yapabilir mi? Eğer yapabilirse ne zaman ve nasıl yapar?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Evrim Ağacı'ndaki 'Polifazik Uyku Nedir?' makalesini okuduğunuzu tahmin ediyorum. Makalenin yazarı benim.

Sorunuzun ilk bölümü için rahatlıkla hayır diyebilirim. Zira özellikle büyüme çağında gece-gündüz düzeninin ve bu düzenin sağlayacağı melatonin seviyesini asla sağlayamaz.

Aslen Polifazik Uyku, bir ihtiyaçtan doğmuş görünüyor. Solo okyanus yarışlarında, hiç durmadan gece-gündüz seyir esnasında blok uyku uyumak imkansız olduğu için, bu konuda mutlaka bir çözüm gerekiyordu. Dr. Stampi, bu ihtiyaç üzerine konuya eğildi ve parçalı uykuyu 'polifazik uyku' ismiyle bir sistematiğe oturttu.

Ama yerleşik yaşamda böyle bir zorunluluk yok ve şimdiye kadarki araştırmalar, gece belli saatler arasında melatonin salgısının yükseldiğini ortaya koyuyor. Aşağıdaki görsele bir göz atın:

İnsanın biyolojik saati
İnsanın biyolojik saati

Gördüğünüz gibi halihazırda işleyen bir biyolojik saat var ve bu saat, yerleşik yaşamda ideal olanın gece uykusu olduğunu söylüyor. En azından ben öyle değerlendiriyorum.

Ama yerleşik yaşamdaki normal ya da makaledeki ismiyle 'monofazik uyku'nun kalitesi ve verimliliği üzerine eğilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Polifazik Uyku makalesini okumamış olma ihtimalinize karşı, yazının linkini aşağıya veriyorum:

https://evrimagaci.org/polifazik-uyku-nedir-8508

Ayrıca melatonin salgısının günlük uykudaki rolü üzerine bir makale ile Polifazik Uyku'nun babası Dr. Claudio Stampi'nin bulgularını anlattığı 'Why we nap?' kitabının bilgilerini kaynaklara ekliyorum.

Sağlıkla kalın.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. E-Psikiyatri Melatonin Hormonu üzerine bir makale
  2. Why We Nap: Evolution, Chronobiology, And Functions Of Polyphasic And Ultrashort Sleep. (1990) Yazar: Dr. Claudio Stampi - ISBN: 978-0817634629. Yayınevi: Birkhäuser.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yarım bilgi, cehaletten kötüdür.”
Thomas B. Macaulay
Geri Bildirim Gönder