Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Odaklanma ve çok uyuma problemi için çözüm önerileriniz var mı?

Eskiden kaygılanmaktan uyuyamıyordum şimdi ise sürekli uykuluyum. Hiçbir şeye odaklanamıyorum ki ben çok kitap okuyan biriydim. Dizi izlemeye bile kafamı veremiyorum. Depresyona meyilliyim ancak sınava kadar psikiyatriye gidemem. Sınavı iyi geçmem içinse odak toplamam gerek. İlaç, vitamin ya da herhangi bir şey önerebilir misiniz?
350 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Odaklanma ve çok uyuma problemi için çözüm önerilerim var. Öncelikle, bu sorunun altında psikolojik veya fizyolojik bir neden olup olmadığını anlamak için bir doktora danışmanızı tavsiye ederim. Sınava kadar psikiyatriye gidemeyeceğinizi söylemişsiniz ama belki de başka bir sağlık sorunu yaşıyorsunuzdur. Bu yüzden bir hekime görünmenizde fayda var.

Eğer sağlık sorununuz yoksa, odaklanma ve uyku probleminizi gidermek için bazı doğal çözümler deneyebilirsiniz. Bunlar şunlardır:

-Düzenli ve yeterli uyumak. Uykusuzluk, odaklanma sorununun en büyük nedenlerinden biridir. Günde 7-9 saat arası uyumaya çalışın ve her gece aynı saatte yatıp kalkın. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce rahatlatıcı aktiviteler yapın, ılık bir duş alın veya süt içmeyi deneyin.

Tüm Reklamları Kapat

-Sağlıklı beslenmek. Beslenme bozuklukları da odaklanma ve uyku sorunlarına yol açabilir. Özellikle antioksidan, omega 3, demir, çinko, magnezyum ve B vitamini gibi beyin sağlığı için önemli besinleri almak gerekir. Bunlar balık, kuru yemiş, kırmızı meyve ve sebzelerde bulunur. Ayrıca alkolden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak da faydalı olur.

-Egzersiz yapmak. Fiziksel aktivite, kan dolaşımını artırarak beyni oksijenle besler ve stresi azaltır. Bu da odaklanma yeteneğini geliştirir. Günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Yürüyüş, koşu, bisiklet veya yoga gibi sevdiğiniz bir sporu seçebilirsiniz.

-Meditasyon yapmak. Meditasyon, zihni sakinleştirerek odaklanmayı kolaylaştırır. Ayrıca kaygı ve stresi de azaltır. Günde 10-15 dakika meditasyon yapmak için kendinize zaman ayırın. Nefesinize odaklanın ve zihninizdeki düşünceleri yargılamadan bırakın.

-Beyin egzersizi yapmak. Beyni de kaslar gibi çalıştırmak gerekir. Beyin egzersizleri, hafıza, dikkat ve mantık gibi bilişsel becerileri geliştirir. Bulmaca çözmek, sudoku oynamak, kelime oyunları yapmak gibi aktiviteler beyin egzersizi olarak sayılabilir.

Bu çözüm önerilerini uygulamaya başladığınızda odaklanma ve uyku probleminizin azaldığını göreceksiniz. Ancak unutmayın ki bu öneriler bir doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu yüzden en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririm.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close