Sorulara Dön
1
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Neden zengin olmak istiyoruz? Çok paraya sahip olmak insanlar için neden bu kadar önemli?

1
235 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Temel olarak bir değiştokuş aracı olarak para, ekonomide, sınırsız olduğu söylenen ihtiyaçların eksiksizce ve sorunsuzca karşılanabileceği anlamına geldiği ve bu yolla da daha rahat, huzurlu, sorunsuz bir yaşam vaat ettiği için insanlar tarafından istenen ve aranan bir şey.

Ancak insanın paraya olan eğiliminin yakın dönemlerde arttığı da kesin. Bunun nedeni ise bence yukarıda belirtilen sebepten biraz farklı.

İnsanoğlu olarak yaşamlarımızın, dünyanın bir anlamı, amacı ve hedefi olduğunu düşünüyoruz ve buna inanmak istiyoruz. Ve bu konuda bize açıklamalar yapan, pencereler açan, hedefler sunan çeşitli kaynaklar ve inanç sistemleri ikna edici olma konusunda pek de başarılı sayılmazlar, en azından tüm dünyayı kapsamlarına alma ve tüm zamanlar için doyurucu olma açısından. Ve bu odaklara duyulan güven ve bağlılık gün geçtikçe zayıflıyor. Bu durumda da (ve elbette genel olarak yaşam ve dünya üzerine ısrarla sürdürülen anlam ve amaç arayışı çabası nedeni ile) insanlar mecburen yaşamdan ne kadar çok keyif ve haz alırlarsa hayatlarının o kadar anlam içereceğini, hayatlarında ne kadar farklı, ilginç deneyimlere imza atarlarsa yaşamlarının o kadar zengin olacağını düşünüyorlar. Ve tabii ki insanların bu genel eğiliminin farkında olan küresel kapitalizm de gün geçtikçe para ile elde edilebilecek çok daha fazla keyif ve deneyim sunmaya çalışıyor insanlara. Söz gelimi çok büyük ve şık bir evde oturmak, pahalı hızlı ve güçlü bir otomobil sahibi olmak, pek farklı özel yemekler tatmak, teknolojinin sağladığı hayat kolaylaştırıcı ya da farklı deneyimlere olanak veren aygıtlara sahip olmak, dünyanın pek farklı bölgelerini görmek ve deneyimlemek gibi talepler de hep para ile elde edilebilecek şeyler. Çok fazla paranız olduğunda tüm bunlara ulaşabiliyorsunuz çünkü. Yaşamınız çok daha konforlu, haz dolu, keyifli ve tatmin edici oluyor.

Buna ek olarak bir neden daha söz konusu, söz konusu para hırsı bağlamında. Para, sosyal statü anlamında büyük bir belirleyicilik taşıyor. Zengin olmak, insanların hakkınızdaki fikrini ve size karşı tutturacakları yaklaşımı belirleyen en önemli faktörlerden biri. Çok pahalı giysiler giymek, yine pahalı konutlara, otomobillere, zevklere, seyahatlere sahip olmak sizi topluluk içerisinde öne çıkarır özellikte oluyor. Ve bu, paranın sağladığı sosyal statü algısı geçmişte de var olmuş olsa da yukarıda bahsettiğim, kapitalist dünyanın sunduğu haz ve olanakların giderek zenginleşmesi de, işin sosyal statü tarafını daha da körüklüyor. Tarihsel bir filmde, keyif anındaki bir kralı resmeden bir fotoğraf gördüğünüzde kralın önünde büyük bir kap meyve, çevresinde yarı çıplak güzel kadınlar, içinde bulunulan mimari güzellik sunan bir yapı ve çevresinde de pahalı görünen eşyalar olur. Ortaçağda zenginlik ve onun getirdiği haz, böyle bir şeydir çünkü. Günümüzde ise zengin biri 1500 beygir gücünde bir otomobil alıp, titanik kadar büyük bir yata sahip olup, uzay turizmi yapar. Ve hatta yaygın olamayacak kadar pahalı tıbbi teknolojilerle ömrünü dahi uzatabilir. Para, günümüzde, geçmişe göre çok daha büyük vaatler sunabildiği için ve bu süreç devam edecek gibi de göründüğü için insanların paraya olan ilgisi artmakta ve daha da artacak gibi görünüyor.

246 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın