Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden zengin olmak istiyoruz? Çok paraya sahip olmak insanlar için neden bu kadar önemli?

2,891 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
317K UP
Kozmoloji meraklısı.

Temel olarak bir değiştokuş aracı olarak para, ekonomide, sınırsız olduğu söylenen ihtiyaçların eksiksizce ve sorunsuzca karşılanabileceği anlamına geldiği ve bu yolla da daha rahat, huzurlu, sorunsuz bir yaşam vaat ettiği için insanlar tarafından istenen ve aranan bir şey.

Ancak insanın paraya olan eğiliminin yakın dönemlerde arttığı da kesin. Bunun nedeni ise bence yukarıda belirtilen sebepten biraz farklı.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanoğlu olarak yaşamlarımızın, dünyanın bir anlamı, amacı ve hedefi olduğunu düşünüyoruz ve buna inanmak istiyoruz. Ve bu konuda bize açıklamalar yapan, pencereler açan, hedefler sunan çeşitli kaynaklar ve inanç sistemleri ikna edici olma konusunda pek de başarılı sayılmazlar, en azından tüm dünyayı kapsamlarına alma ve tüm zamanlar için doyurucu olma açısından. Ve bu odaklara duyulan güven ve bağlılık gün geçtikçe zayıflıyor. Bu durumda da (ve elbette genel olarak yaşam ve dünya üzerine ısrarla sürdürülen anlam ve amaç arayışı çabası nedeni ile) insanlar mecburen yaşamdan ne kadar çok keyif ve haz alırlarsa hayatlarının o kadar anlam içereceğini, hayatlarında ne kadar farklı, ilginç deneyimlere imza atarlarsa yaşamlarının o kadar zengin olacağını düşünüyorlar. Ve tabii ki insanların bu genel eğiliminin farkında olan küresel kapitalizm de gün geçtikçe para ile elde edilebilecek çok daha fazla keyif ve deneyim sunmaya çalışıyor insanlara. Söz gelimi çok büyük ve şık bir evde oturmak, pahalı hızlı ve güçlü bir otomobil sahibi olmak, pek farklı özel yemekler tatmak, teknolojinin sağladığı hayat kolaylaştırıcı ya da farklı deneyimlere olanak veren aygıtlara sahip olmak, dünyanın pek farklı bölgelerini görmek ve deneyimlemek gibi talepler de hep para ile elde edilebilecek şeyler. Çok fazla paranız olduğunda tüm bunlara ulaşabiliyorsunuz çünkü. Yaşamınız çok daha konforlu, haz dolu, keyifli ve tatmin edici oluyor.

Buna ek olarak bir neden daha söz konusu, söz konusu para hırsı bağlamında. Para, sosyal statü anlamında büyük bir belirleyicilik taşıyor. Zengin olmak, insanların hakkınızdaki fikrini ve size karşı tutturacakları yaklaşımı belirleyen en önemli faktörlerden biri. Çok pahalı giysiler giymek, yine pahalı konutlara, otomobillere, zevklere, seyahatlere sahip olmak sizi topluluk içerisinde öne çıkarır özellikte oluyor. Ve bu, paranın sağladığı sosyal statü algısı geçmişte de var olmuş olsa da yukarıda bahsettiğim, kapitalist dünyanın sunduğu haz ve olanakların giderek zenginleşmesi de, işin sosyal statü tarafını daha da körüklüyor. Tarihsel bir filmde, keyif anındaki bir kralı resmeden bir fotoğraf gördüğünüzde kralın önünde büyük bir kap meyve, çevresinde yarı çıplak güzel kadınlar, içinde bulunulan mimari güzellik sunan bir yapı ve çevresinde de pahalı görünen eşyalar olur. Ortaçağda zenginlik ve onun getirdiği haz, böyle bir şeydir çünkü. Günümüzde ise zengin biri 1500 beygir gücünde bir otomobil alıp, titanik kadar büyük bir yata sahip olup, uzay turizmi yapar. Ve hatta yaygın olamayacak kadar pahalı tıbbi teknolojilerle ömrünü dahi uzatabilir. Para, günümüzde, geçmişe göre çok daha büyük vaatler sunabildiği için ve bu süreç devam edecek gibi de göründüğü için insanların paraya olan ilgisi artmakta ve daha da artacak gibi görünüyor.

585 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close