Puan Ver
0
Puan Ver

Neden uzuvlarımızın uyuşmasını engelleyen bir evrimsel süreç oluşmadı?

Uzun süre sıkışık kalan uzuvlar kendine gelmek için zamana ihtiyaç duyarken neden bunun aksi yönünde bir evrimsel süreç olmadı? Mağaralarda uyurken ani bir saldırı altında uyuşuk uzuvlarımız bizi savunmasız bırakmaz mıydı? Ya da yeterli bir seçilim baskısı mı oluşturmadı bu?

1
Çetin Esen Yel 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

İlk olarak evrim bilinçli ya da planlı yapılan bir şey değildir. Ortaya çıkan farklılık verimli ise diğer nesillere aktarılır. Değil ise zaten doğadan elenip yok olur. Doğal ortamda uyuşukluğun ciddi bir sorun oluşturacağını sanmıyorum. Uyuşukluğun ana sebebi aynı yerdeki sinirlerin sürekli uyarılması. Şayet senin dediğin gibi insanoğlu kolunun üzerine yatan, sürekli organları uyuşan bir varlık olsaydı ve onlar uyurken mağaradaki ateşi falan geçebilecek insandan korkmayan bir canlı olsaydı VE bu bahsettiğimiz canlı insanoğlunun başına uzun süre garez olsaydı yine senin dediğin gibi bir mekanizma mekanizma gelişmesi muhtemeldi. Senin dediğin minik bir detay ve sürekli insanın başına gelebilecek bir durum değil. Her olası durum için bir sistem-organ geliştirmek aşırı maliyetli bir şey.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir miktar konyak ile sarhoş olan bir maymun alkole asla dokunmaz. Bu açıdan, bir insandan daha bilge olduğu söylenebilir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder