Puan Ver
0
Puan Ver

Neden insanlar duymak istemedikleri şeyleri duydukları insanlardan nefret ederler?

Değerli arkadaşlarım, kardeşlerim bugün yeterince bu sorundan muzdarip oldum. Bilimle uğraşan insanlar, insanlara zarar verecek gerçekleri gözler önüne serince, insanlar ya o bilim adamının söylediklerini karalamaya çalışır ya da onu toplumdan dışlarlar (dokuz köyden kovarlar). Neden?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kültürel yozlaşmışlığın etkisinden insanlar doğup büyüdüğü ortamda yıllarca edindiği bilgiler ve tecrübeler ekseninde kendilerine kutsallar, kırmızı çizgiler, yaşam tarzları ve karakter oluştururlar. Sizin anlattıklarınız karşıdaki insanı "kendisi" yapan bu birikime aykırı şeyler olduğunda koruma içgüdüsü olarak derhal reddediş ve saldırganlık gösterebilir. Zira onun hayatı o'dur, onlarla varolmuş onlarla yaşamıştır. Kişiliğinin ve karakterinin her zerresine işlemiştir. O olguların bir an da çürümesi, yok olması aslında kendisini de yok edecektir(yani aslında boşa geçmiş bir hayat yaşadığını gösterecektir). Çünkü bu bireyler bilginin değişimi ilkesine ayak uydurabilecek bir zihin yapısı kazanamamışlardır. Ve kendilerini mevcut bilgilerinin esiri haline getirmişlerdir. Kısacası aslında cehaletin tanımını yapıyoruz.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Boş bir zihin, tehlikeli mahkumların davetçisidir.”
Nicholas Hilliard
Geri Bildirim Gönder