Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Neden güneş sistemindeki tüm gezegenler güneşin etrafında aynı düzlem üzerinde bir yörüngeye sahip?

Güneş sisteminin de dahil olduğu yıldız sistemlerinin pek çoğunda yıldızın yörüngesindeki gezegenler tek aşağı yukarı tek bir düzlem üzerindeler ve birbirleriyle aynı yönde yörüngelerini tamamlarlar. Böyle bir düzenin oluşmasının sebebi nedir?.
664 görüntülenme
Neden güneş sistemindeki tüm gezegenler güneşin etrafında aynı düzlem üzerinde bir yörüngeye sahip?
Neden güneş sistemindeki tüm gezegenler güneşin etrafında aynı düzlem üzerinde bir yörüngeye sahip?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Rahmi Eren Çakır
Öğrenci

Yıldız sistemlerinin bir gaz ve toz bulutundan oluştuğunu biliyoruz. Bilim insanlarının tahminlerine göre bir süpernova patlamasının sebep olduğu kütleçekimsel dalgalanma bu toz bulutunun içe çökmesine sebep olur ve yıldız sistemleri oluşur. Peki neden yıldız sistemleri düzlemsel bir şekilde oluşur?

Bunun sebebi kısaca açısal momentumun korunumu ilkesidir. Gaz ve toz bulutundaki her parçacığın bir hızı ve dönüşü vardır. Her parçacığın dönüşü olmasının yanı sıra toz bulutunun da toplam bir dönüş hızı vardır. Süpernova patlamasının sebep olduğu kütleçekim dalgaları toz bulutunun içe çökmesine sebep olur demiştik. Açısal momentumun korunumu ilkesinden dolayı cismin kütlesinin yayılma alanı küçüldükçe hızı artar. Şu deney ile görebilirsiniz. Bu hız giderek artmaya devam eder ve en sonunda bu çok yüksek hızın yarattığı kuvvet nedeniyle toz bulutu bir disk haline gelir. Bir pizza hamurunu havaya çevirerek fırlatan bir aşçıyı düşünün. Pizza hamuru da disk haline gelme eğilimi gösterecektir. Pluton'un yörüngesinin diğer gezegenlere göre daha eğik olmasının sebebinin ise gezegenler oluştuktan sonra Jüpiter'in kütleçekiminin Pluton'a olan etkisi olduğu düşünülüyor.

Tüm Reklamları Kapat

174 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Youtube. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Youtube. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close