Puan Ver
0
Puan Ver

Neden erkekler sürekli sünnet olmasına rağmen evrimsel süreçte alınan sünnet derisi körelmemiştir?

Kullanılmayan organların evrimde işlevini zamanla kaybetmesi gerekmiyor mu?

3
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Sünnetin ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte pek çok kaynağa göre yazılı tarihten önce ortaya çıkmıştır. Kimi kaynaklara göre ilk sünnet sümerlerce yapılmış olsa da herodot a göre sünnetin milattan önce 6000'li yıllara kadar uzanan tarihi vardır. Bu süreler her ne kadar uzun görünse de evrim için oldukça kısadır. Son araştırmalara göre 210 bin yıldır var olan homo sapiensin yalnızca son 6 bin yıldır yapılan bir uygulamayla körelme göstermesi mümkün değildir. 

Öte yandan böyle bir şey mümkün olsa bile sünnet işlemi tüm sapiens popülasyonuna yapılmamaktadır. Yani sünnet olmayan milyarlarca insan vardır. Dolayısıyla sünnet olmayan bireylerle sünnet olan bireyle arasında cinsi etkileşimlerde mevcuttur. 

Hepsinden önemlisi bahsetmiş olduğunuz durum bir nevi lamarkçı evrim gibidir. Bu mantıkla insanlar sürekli kolunu keserse bir müddet sonra kolsuz çocuklar doğuracağı sonucu çıkar ki bu oldukça yanlıştır. İnsanın yaşamsal süreçte başına gelen şeyler genetik aktarıma etki etmez. Son yıllarda yeniden lamarkçı evrime göz kırpan buna benzer araştırmalar insanın yaşamsal sürecinin genetik aktarımını etkileyebileceğine dair iddialarda bulunsa da bunların içeriği bizim verdiğimiz örneklerden çok daha farklıdır ve o halde bile tam olarak kabul edilmiş değildir.

Teşekkür Et
4

Kaynaklar

  1. Akilfikir Sünnetin Kökeni
  2. Ekstrembilgi Sünnetin Kökeni
  3. Euronews 210 Bin Yıllık Homo Sapiens

evrim, neslin yaşaması ve devam edebilmesi için gerekenleri yapar, onun dışında bizlerin yaptığı şeylerle ilgilenmez vücüdumuzdaki dövemelere yada piercinglere bakmaz. sadece yaşamamız  ve çoğalabilmemiz için gereken düzeltmeleri yapar. sünnetin bizim evrimsel sürecimizde yaşamamız ve çoğalmamız için bir yararı yok o yüzden gelişmemiştir.

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. dsa
Bence yanlış düşünüyorsun. Ne kadar süre geçerse geçsin sünnet olmak yoluyla sünnet derisi olmayan birey doğmaz.  Böyle bir durum olması için canlının yaşam ortamında büyük değişiklikler meydana gelmeli ve bu değişime ayak uydurmak zorunda kalması, bu durumun uzunca sürmesi gerekli. Sonra önceden kullanılan ancak bu yeni yaşam ortamında işlevsiz olan organ/vücudun bir parçası yine birden kaybolmaz bence yavaşça nesillerden nesillere organ/vücudun bir parçası küçülür ve sonunda yok olur. Yani ben kafamda böyle bir şey. :D
Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Brain Kafamda duran bilgiyi kaynak gösteriyorum.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkesten yeteneği kadar, herkese ihtiyacı kadar...”
Karl Marx
Geri Bildirim Gönder