Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden erkekler sürekli sünnet olmasına rağmen evrimsel süreçte alınan sünnet derisi körelmemiştir?

Kullanılmayan organların evrimde işlevini zamanla kaybetmesi gerekmiyor mu?

3
453 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sünnetin ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte pek çok kaynağa göre yazılı tarihten önce ortaya çıkmıştır. Kimi kaynaklara göre ilk sünnet sümerlerce yapılmış olsa da herodot a göre sünnetin milattan önce 6000'li yıllara kadar uzanan tarihi vardır. Bu süreler her ne kadar uzun görünse de evrim için oldukça kısadır. Son araştırmalara göre 210 bin yıldır var olan homo sapiensin yalnızca son 6 bin yıldır yapılan bir uygulamayla körelme göstermesi mümkün değildir. 

Öte yandan böyle bir şey mümkün olsa bile sünnet işlemi tüm sapiens popülasyonuna yapılmamaktadır. Yani sünnet olmayan milyarlarca insan vardır. Dolayısıyla sünnet olmayan bireylerle sünnet olan bireyle arasında cinsi etkileşimlerde mevcuttur. 

Hepsinden önemlisi bahsetmiş olduğunuz durum bir nevi lamarkçı evrim gibidir. Bu mantıkla insanlar sürekli kolunu keserse bir müddet sonra kolsuz çocuklar doğuracağı sonucu çıkar ki bu oldukça yanlıştır. İnsanın yaşamsal süreçte başına gelen şeyler genetik aktarıma etki etmez. Son yıllarda yeniden lamarkçı evrime göz kırpan buna benzer araştırmalar insanın yaşamsal sürecinin genetik aktarımını etkileyebileceğine dair iddialarda bulunsa da bunların içeriği bizim verdiğimiz örneklerden çok daha farklıdır ve o halde bile tam olarak kabul edilmiş değildir.

376 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Akilfikir Sünnetin Kökeni
  2. Ekstrembilgi Sünnetin Kökeni
  3. Euronews 210 Bin Yıllık Homo Sapiens

evrim, neslin yaşaması ve devam edebilmesi için gerekenleri yapar, onun dışında bizlerin yaptığı şeylerle ilgilenmez vücüdumuzdaki dövemelere yada piercinglere bakmaz. sadece yaşamamız  ve çoğalabilmemiz için gereken düzeltmeleri yapar. sünnetin bizim evrimsel sürecimizde yaşamamız ve çoğalmamız için bir yararı yok o yüzden gelişmemiştir.

219 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. dsa
Bence yanlış düşünüyorsun. Ne kadar süre geçerse geçsin sünnet olmak yoluyla sünnet derisi olmayan birey doğmaz.  Böyle bir durum olması için canlının yaşam ortamında büyük değişiklikler meydana gelmeli ve bu değişime ayak uydurmak zorunda kalması, bu durumun uzunca sürmesi gerekli. Sonra önceden kullanılan ancak bu yeni yaşam ortamında işlevsiz olan organ/vücudun bir parçası yine birden kaybolmaz bence yavaşça nesillerden nesillere organ/vücudun bir parçası küçülür ve sonunda yok olur. Yani ben kafamda böyle bir şey. :D
209 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Brain Kafamda duran bilgiyi kaynak gösteriyorum.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonlarcası elmanın düştüğünü gördü; ancak sadece Newton 'Neden?' diye sordu.”
Bernard M. Baruch