Puan Ver
2
Puan Ver

Neden dişi ve erkek canlı olarak evrimleştik? Ayrıca neden erkeklerin vücudu daha kuvvetli bu özellik dişilere ait olamaz mıydı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Dişi ve erkek olarak evrimleşmeseydik geriye hermafrodit olmamız seçeneği kalırdı. Ancak hermafroditzm genellikle çok yalıtılmış yerlerde az bireylerin bulunduğu bölgelerde örneğin okyanustaki mercan resiflerinde ya da çamurlu bir su birikintisi gibi çok fazla yayılımcı bir politika izlenemeyen coğrafi bölgelerde meydana gelen bir adaptasyon çeşididir. Ancak insanlar hem sürü halinde dolaştığı hem de kolaylıkla habitat değiştirebildiği için hermafrodit olmalarına bir ihtiyaç yoktur. Bunun dışında çeşitliliğin artması için de dişi ve erkek üreme sisteminin farklı bireylerde olması çok daha yararlı bir sistemdir.

Erkeklerin vücudunun daha kuvvetli olması da aslında kadınların doğurganlık için çok fazla enerji harcamasıyla yakından alakalı. Eğer dişiler en az erkekler güçlü olsaydı, dişiler erkekleri korumak için benzer şekilde kavgaya girebileceklerdi ancak bu hamile dişi birey için tehlikeli bir davranış olacaktı. Bu da populasyon içinde dezvantaja dönüşürdü. Gebelik sürecinin sebep olduğu otonomi kaybını bir tür içerisindeki fiziksel olarak daha güçsüz bireylerin yüklenmesi, ve güçlü olan tarafın da koruyucu rolünü üstlenmesi populasyonların varlıklarını sürdürebilmesi için daha avantajlı olmaktadır.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için hayat sürekli bir öğrenme süreci, öğrenmekse derin bir tutkudur. Bilgiçlik taslamak ya da kuru kuru bilmek için değil, sahiden bilme, anlama isteği ile her yaşta yeni bir şeyler öğrenmenin sevinci yaşamım boyunca hiç terk etmedi beni.”
Murathan Mungan
Geri Bildirim Gönder