Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Neden diğer gezegenlerde canlılar o gezegenlerin şartlarına göre adapte olup canlılık hayata getirmemiştir?
Dünyada yaşam bu dünya koşullarına adapte olabilen canlılar yüzünden var olduğunu düşünüyorum. Yani ortalama sicaklik 24 25 derece olduğu için bize 50 derece sıcak 0 derece soğuk geliyor. Yada volkanik dağlarda yaşayan canlılar veya antartikada yaşayan canlılar da o koşullara adapte olabildiği için yaşayabiliyor. Peki mesela neden Venüs sıcaklığına uygun bir canlılık evrimleşmemiş veya diger gezegenlede?
179 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Erhan Yaylalı

üstteki "alim" ne anlatmaya çalışmış anlamadım açıkcası ama kuranda yazan yada kendi dini görüşlerini destekleyen kitabı kaynak göstererek, cahilce (Arapça cahil bilgisiz demektir) bir yorum yapmış. bilim böyle çalışmaz. bilimde bilmediğimiz yerlerde susup bilmiyorum deriz. kendi dinimizi kaynak gösterip bilimsel cevaplar aramayız. dinimizi bilime uydurmaya çalışamayız.

sizin sorunuza gelirsek eğer, bu çok kapsamlı ve ayrıntılı bir konu. bu yüzden daha özet geçeceğim, ayrıntılar için kaynakları inceleyin.

Bu Reklamı Kapat

canlılık nedir? canlılar nedir? bir canlıyla canlı olmayan bir nesnenin arasındaki fark nedir? bilimsel olarak canlı ile cansız arasında hiç bir fark yoktur. çevrende gördüğün hiçbir şey canlı değildir. aslında her şey kimyasal tepkimeler sonucu oluşan olayların sonucudur. bir örnek üzerinden anlatmaya çalışayım. görme ve tepki verme olayı "cansız" ışık fotonları göze ışık hızında ulaşır ve kırılarak ışığa duyarlı hücreler üzerine düşerler. Bu fotonların her birinin farklı açılarda, farklı hücrelere çarpması, bu hücrelerde farklı değişimlere sebep olur. Bu değişimler, bazı kimyasalların ışığın etkisi sebebiyle değişen yapıları aracılığıyla çeşitli tepkimelerin başlamasından ibarettir (tıpkı çakmağın düğmesine bastığınızda alevin çıkması gibi, basmazsanız çıkmaz). Ancak bu kimyasalların değişimi aynı zamanda bu hücrelere bağlı olan sinir hücreleri üzerinde aksiyon potansiyeli denen elektrokimyasal (ve tamamen "cansız") atımlar (pulslar) oluşturur. Bu elektrokimyasal atımlar, son derece yüksek hızda beyne iletilir. Bu iletimin tamamı kablolardan iletilen elektriğin hareketinden çok farklı değildir. Gelen bu farklı atımlar, ışığın düşüş şekline, açısına, miktarına, vb. fiziksel özelliklerine göre farklı "atım kodları" oluşturur. Bu adeta Mors alfabesinde olduğu gibi, farklı uzunluk, frekans, şiddet, vb. özellikteki sinyallerden ibarettir. Bu farklı atımlar, beyinde bulunan sinir hücrelerinde farklı biyokimyasal tepkilerin oluşmasına sebep olurlar. Bu tepkimeler de son derece "cansız" olan kimyasal değişimlerdir . En basit anlatımıyla, elektrokimyasal atımların farklı şiddet-frekans değerlerinin, farklı kimyasal tepkimelerin gerçekleşebilmesini sağladığını söyleyebiliriz. Bunların her biri sonucu üretilen kimyasal ürünler, yapılan "etki"ye karşı "tepki" oluşturmamızı sağlar.

çevremizde gördüğümüz her şeyin, kimyasal bir tepki olduğunu ve canlı ve cansız diye bir şey olmadığını kabul ettğini varsayarak devam ediyorum, bu biyokimyasal olaylar canlıları canlı olarak tutabilmesi için enzim salgılamak, besin almak, kullanılan malzemeyi boşaltım yapmak gibi biyokimyasal faaliyetleri yapmaları gerekir. bu enzimlerin çalışması içinse belli başlı koşulları vardır. su, sıcaklık, PH değeri, basınç gibi bir çok özellik bulunması gerekir ki, biyokimyasal olaylar devam etsin. her gezegen bu koşullara uygun değildir. mesela Venüs aşırı sıcaktır, bu sıcaklıkta enzimler bozulur. yada mars basıncı çok az(yerçekimi az olduğundan atmosferi çok ince, haliyle basınç az) bu yüzden su sıvı bulunamaz ve aşırı soğuk. bu ortamlarda biyokimyasal reaksiyonlar çalışamaz.

gezegenlerin yaşanılabilmesi için belli başlı kriterler vardır. dünyanın ortalama sıcaklığı 15 derecedir(en soğuk yer -80 derece, en sıcak yer 50 derece), atmosferi sıvı suya, mevsimlere uygun ve elverişli, su kaynakları fazla, atmosferinde birçok gaz var ve güneşin zararlı ışınlarından bizi koruyo vb. çok fazla pozitif özelliği var. haliyle dünya üzerinde canlıların yaşamasına elverişli bir gezegen, canlılığın başlamasına uygun bir gezegen. atacağım linkerli mutlaka incele.

sağlıklı günler dilerim.

186 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Link. (29 December 2020). Alındığı Tarih: 29 December 2020. Alındığı Yer: evrim agacı | Arşiv Bağlantısı
  2. çağrı mert bakırcı, et al. Link. (29 December 2020). Alındığı Tarih: 29 December 2020. Alındığı Yer: evrim ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Sinan Y.
Sinan Y. Öğrenci

Dünya dışı yaşam henüz bulunamamıştır. Ancak bulunamamış olması onun olmadığı ya da olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir. Baştan sorunuzda bir aksaklık olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bizim (burad bizim derken bildiğimiz tüm yaşamdan bahsediyorum) bu şekilde evrimleşmiş olmamız kesinlikle başka canlıların da bu şekilde evrimleşeceği anlamına gelmediğini düşünüyorum.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Dünya Dışı Yaşam. (29 December 2020). Alındığı Tarih: 29 December 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et