Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cosmos 33
Üye
1

Neden büyük çekici bütün evreni çekmiyor yada çekiyorsa bu anomali karanlık maddenin zıttı olabilir mi?

Bildiğimiz üzere evren karanlık madde sayesinde sürekli genişliyor ve büyük çekici denilen anomali de bizi ve civardaki galaksileri kendine çekiyor acaba bu iki şey birbirine karşı olan iki Farklı güç olabilir mi
369 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

[1] Sorunuzda karışan yerleri düzeltelim önce.

Karanlık Madde: Takım galaksileri ve galaksi etrafında dönen nesneleri boşluğa savrulmadan (galaksi etrafında dönen nesnelerin yörünge hızları olması gerekenden çok fazla) bir arada tutan ve hiç bir şekilde tespit edilemediği halde, güçlü bir çekim kuvveti olan hayali madde.

Karanlık Enerji: İşte evrenin genişlemesini sağladığını düşündüğümüz ve gene hiç bir şekilde tespit edemediğimiz hayali enerji (genişleme karanlık madde yüzünden olmuyor).

Tüm Reklamları Kapat

Büyük Çekici: Karanlık maddeden bir farkı yok. Sadece takım galaksiler arasında tespit edilmiş ve binlerce takım galaksiye yön verebilen devasa çekim kuvveti, tabi hiç bir şekilde tespit edilemediğini hatırlatmama gerek yok.

Yani sorunuzda sormuş olduğunuz konular, birbirine zıt şeyler değil. Tam tersi birbirinin aynı olan şeyler. Burada kafa karışıklığı yapan şey,[1] on binlerce galaksiye yön verebilen bu devasa yapıya, karanlık maddeden daha farklı bir isim verme ihtiyacı hasıl olmuş o kadar.

Not: Hiç bir şekilde bilimsel değeri olmayan görüşümü paylaşmak isterim. Yukarıda sayılan karanlık enerji, karanlık madde ve büyük çekicinin varlığı veya yokluğu tartışmadan ibarettir ve her biri birer varsayımdır. Bence bizim asıl ihtiyacımız olan; galaktik ölçekte, Newton Yasaları'nı ve Genel Görelilik'i de kapsayan yeni bir kütle çekim teorisidir.

Kaynaklar

 1. Kozan Demircan. Samanyolu Galaksisi Saniyede 630 Km Hızla Nereye Gidiyor? » Kozan Demircan. (9 Şubat 2017). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close