Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf 266
Yusuf 266
35K UP
Üye
2

Neden burnumuzdan nefes almak varken ağzımızdan da nefes alabiliyoruz?

Kısacası neden nefes alabilmek için iki organımız var ve aralarında fark var mı hangisinden nefes almalıyız?
637 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

ağız basite indirgersek yemek yemek konuşmak burun nefes almak koklamak içindir.

ikisi ile de nefes alabiliriz ama burnumuz ile yemek yiyemeyiz ya da konuşamayız ağızımız ile de koklayamayız.

karada yaşayan hayvanlara baktığımızda da çoğunda hem ağız hem burundan nefes alabildiklerini görüyoruz. ama eğer bir hayvan ağızından nefes alıyorsa bu başka anlamlara geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

mesela kediler eğer ağızlarından nefes alırsa bu iç kanama dan ileri seviye astıma kadar çok korkunç rahatsızlıklara işaret edebiliyor.

insanlarda ise ağızdan nefes almak nefessiz kaldığımızda astım krizlerinde ya da bir şekilde daha fazla ve daha hızlı havya ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. uzmanlar burundan nefes almanın daha doğru olduğunu söylüyor. burnumuzda bulunan bir filtre sisteminin havayı daha doğru bir şekilde akciğerimize ulaştırıyor. daha da uzatmadan konuyla alakalı bir yazı ekleyeceğim. bununla alakalı birden fazla haber ve yazı var.

sorunun kısa cevabı aslında burun ve ağızın işleri tamamen farklı. ikisinde aynı işi yapabiliyor ama nefes almamızı sağlayan onlar değil akciğerlerimiz. onlar olmadan 200 burnumuz dahi olsa nefes alamayız

233 görüntülenme

Kaynaklar

 1. .. Nefes Alınması Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler. (25 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2021. Alındığı Yer: onur öztürk | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close