Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
337K UP
Üye
0

Neden bazı insanlar depresyona ya da anksiyete bozukluklarına daha yatkın?

Genetik ve çevresel faktörlerin duygu durum bozuklukları üzerindeki rolü nedir?
139 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmetcan Yaman
Araştırmacı

Majör depresif bozukluk çevresel ve genetik faktörlerden büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu faktörler, genomun epigenetik modifikasyonunu içerir; bu da gerçek DNA dizisinde bir değişiklik olmaksızın gen ifadesinde kalıcı bir değişiklikle sonuçlanabilir. Genetik ve çevresel faktörler genomu yaşam boyunca etkileyebilir; ancak birey en çok çocukluk döneminde etkilenir.[1]

Hesaplamalı metodoloji yoluyla, epigenetiğin duygudurum bozukluğu duyarlılığı ve gelişiminde kritik bir rol oynadığı bulunmuş ve ayrıca SSRI ilaçlarına tedavi yanıtına aracılık ettiği gösterilmiştir. Fluoksetin, paroksetin ve essitalopram dahil olmak üzere SSRI ilaçları, majör depresyon hastalarında rol oynayan çok sayıda beyin bölgesinde metilasyon ve asetilasyon yolaklarıyla ilgili gen ifadesini ve enzimatik aktiviteyi azaltır.[2]

Farmakogenetik araştırmalar, nöropsikiyatrik hastalıklar için bir biyobelirteç olan BDNF ile ilgili epigenetik faktörlere odaklanmıştır. BDNF'nin stresin uzun süreli etkilerine (depresif fenotiplerin ortak bir risk faktörü), BDNF promotörlerinde ve splice varyantlarında epigenetik modifikasyonlarla (öncelikle histon metilasyonu) duyarlı olduğu gösterilmiştir. Gen ekleme ve baskılanmış hipokampal BDNF ekspresyonundaki bu varyasyon majör depresif bozuklukla ilişkiliyken, bu bölgedeki artmış ekspresyon başarılı antidepresan tedavisiyle ilişkilidir.[26] Majör depresyon ve bipolar bozukluğu olan hastalar BDNF promotörlerinde artmış metilasyon ve beyinde ve kan monositlerinde azalmış BDNF mRNA seviyeleri gösterirken, depresyon hastalarında SSRI tedavisi azalmış histon metilasyonu ve artmış BDNF seviyeleri ile sonuçlanır.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Anksiyete bozuklukları kısmen genetiktir ve ikiz çalışmaları anksiyetedeki bireysel farklılıklar üzerinde %30-40 oranında genetik etki olduğunu göstermektedir.[4]

Çevresel faktörler de önemlidir. İkiz çalışmaları, bireye özgü çevrenin kaygı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu, ortak çevresel etkilerin (ikizleri aynı şekilde etkileyen çevreler) ise çocukluk döneminde faaliyet gösterdiğini ancak ergenlik döneminde azaldığını göstermektedir.[5]

Kaynaklar

 1. F. Zhang, et al. (2018). Brain Structure Alterations In Depression: Psychoradiological Evidence. CNS Neuroscience & Therapeutics, sf: 994. doi: 10.1111/cns.12835. | Arşiv Bağlantısı
 2. G. Pinna. (2015). Fluoxetine: Pharmacology, Mechanisms Of Action, And Potential Side Effects. ISBN: 9781634820776. Yayınevi: Nova Biomedical Books.
 3. G. Pinna. (2015). Fluoxetine: Pharmacology, Mechanisms Of Action, And Potential Side Effects. ISBN: 9781634820776. Yayınevi: Nova Biomedical Books.
 4. C. A. Reynolds. (2013). Robert Plomin, John C. Defries, Valerie S. Knopik, Jenae M. Neiderhiser, Behavioral Genetics (6Th Edition). Behavior Genetics, sf: 360-361. doi: 10.1007/s10519-013-9598-6. | Arşiv Bağlantısı
 5. J. W. Smoller, et al. (2009). Genetics Of Anxiety Disorders: The Complex Road From Dsm To Dna. Wiley, sf: 965-975. doi: 10.1002/da.20623. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close