Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Nasıl oluyor da TOI 700 D adlı gezegen dünyaya bu kadar çok benziyor? Sadece bana mı absürt geliyor bu?

1,667 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

TOI 700 d, internetteki bazı 3. sınıf "haber" kaynaklarının göstermeye çalıştığı kadar Dünya'ya benzemiyor. Benzerlik çarpıcı, ama birçok sosyal medya hesabı bu haberi şu görselle verdiği için siz bunu soruyorsunuz:

Ögetay'ın da söylediği gibi, bu çizim tamamen zırva. Google'da aratıp, buldukları ilk çizimi yapıştırmışlar.

TOI 700 d'nin daha gerçekçi bir çizimi şu şekilde:

Tüm Reklamları Kapat

Daha önemlisi, TOI 700 d yeni keşfedilmedi, 2020'de keşfedildi. Geçtiğimiz günlerde keşfedilen gezegen, TOI 700 e. Yukarıdaki gezegenle aynı sistemdeki bir gezegen bu ve yine sanatçı çizimiyle anlatacak olursak, kabaca şöyle gözüküyor (arka planda, uzakta TOI 700 d de gözüküyor):

Not-1: Maalesef birçok kişi, sosyal medyada güvenilmez kaynakları takip edip, onlardan bilgi alıyorlar ve bu hesapların söylediklerinin bir kısmı doğru bilgiler olduğu için, hepsi doğru bilgi sanıyorlar. Bu da bu tür hesapların, sadece yalan söyleyen haber kaynaklarından bile daha tehlikeli olmalarına sebep oluyor. Lütfen bilgi aldığınız kaynakların içerik isabetliliği konusunda sarsılmaz prensipleri olduğundan emin olun.

Not-2: Bunların adında hep "TOI" olmasının nedeni, "TESS Objects of Interest" sözcüklerinden kaynaklı. TESS, kullanılan teleskobun adı. "Objects of Interest" de "Önemli Olabilecek Nesneler" anlamında kullanılıyor. Sondaki harfler de ötegezegenlerin yıldızları etrafındaki sırasını (bazen de keşif sırasını) gösteriyor.

41
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD

Sanırım paylaşılan görsel kıyaslamasından bahsediyorsunuz. Bu görseller gerçek değil. Ötegezegenleri böyle fotoğraf gibi görmüyoruz. Onlardan içeriklerinde ne olduğuna dair bilgiler ediniyoruz. Sanatçılar da buna göre resmediyorlar. Zaten yaygın olarak paylaşılan görsel de Dünya görseli, sadece biraz efekt eklenmiş, fotoğrafı bulamadığım için ekleyemedim ama bir ötegezegen fotoğrafı görmeyi beklemeyin. Bunların hepsi çizim.

24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close