Puan Ver
1
Puan Ver

Metabolik rahatsızlıkların doğal seçilim üzerinde elle tutulur bir etkisi (cinsel seçilim gibi vs... ) var mıdır?

Metabolik rahatsızlıkların (obezite vs. ) veyahut hatalı sistem mekanizmalarının yol açtığı rahatsızlıkların (kanser vb. ) doğal seçilim üzerinde etkili bir müdahalesi var mıdır? Bununla ilgili araştırmalar mevcut mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Vardır. Sağlıklı bir birey, sağlıksız bir bireye göre doğada çok daha zor hayatta kalır. Avcılarından daha zor kaçar. Çok daha az besin elde eder. (Doğal Seçilim) 

Sağlıksız bir birey, bir güç (insan vb..) tarafından daha az tercih edilir ve daha az seçilir. (Yapay Seçilim) Örneğin at yarışçılarının sağlıklı ve güçlü atları seçip üremelerine izin vermesi.

Sağlıksız birey, karşı cinsiyet tarafından daha az tercih edilir. (Cinsel Seçilim) Örneğin, dişi bir aslan için çarpışan erkek aslanlardan kazananın dişi aslanla çiftleşmesi veya dişi geyiklerin boynuzları en büyük (bu durum geyiğin sağlıklı olduğunu belirtiyor) erkek geyiği seçmesi.

Teşekkür
1

Aslında tam olarak vardır diyemeyiz. Evrimin seçilim baskısı üreme çağı sonrası kalmaz. Kanser ve bir çok metabolik hastalık ise üreme çağı sonrası kendini gösterir. Yani hastalığınız üremenize engel değil, genetik materyalinizi gelecek nesillere aktarmanıza engel değilse evrimsel baskıdan da muaftır bir bakıma. Ancak genetik olarak taşınan hastalığınız üremenize engel olacak kadar genç yaşta kendini gösteriyorsa doğal olarak seçilim baskısı gen frekansını düşürecektir. 

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder