Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Umut Umut
Üye
0

Maymun evriminin tek sebebi ağaç mıdır?

Yani kisacasi maymunun maymun olmasina sebep olan canli ağaç üzerinde yaşayabilecek anatomiye evrimleşip maymunlari var etmiş olabilirlermi en basit haliyle ağaç olmasaydi maymunlar ve biz insanlar var olmayabilirmiydik sonuçta ağaç olmasaydi maymunun ağaca tirmanan en eski atasi farki yolarla evrimie devam ederdi?
248 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
214K UP
Evrimci

İlk primat benzeri memeliler veya proto-primatlar , Senozoik Çağın başında erken Paleosen Çağında (65.5-55.8 milyon yıl önce) gelişti. Boyut ve görünüm olarak kabaca sincaplara ve ağaç kır farelerine benziyorlardı. Mevcut, çok parçalı fosil kanıtları (Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve özellikle Batı Kuzey Amerika'dan), bunların sıcak, nemli iklimlerde ağaçta yaşayan bir yaşam biçimine adapte olduklarını gösteriyor . Muhtemelen nispeten iyi bir görme yetisine ve ayrıca ağaçlara tırmanmaya uygun el ve ayaklara sahiplerdi. Bu primat benzeri memeliler ( Plesiadapiformes ), daha fazla fosil verisi elde edilene kadar bizim için oldukça gölgeli yaratıklar olarak kalacaklar.

Primat benzeri memeliler, yaklaşık 65.500.000 yıl önce meydana gelen bitki ve hayvanların kitlesel küresel yok oluşlarının hemen ardından karasal hayvan yaşamının genel dönüşümünde önemli bir rol oynamış gibi görünmüyor. En dramatik değişiklikler, ot, yaprak ve diğer lifli bitki materyallerini işlemek için özelleşmiş, sert toynaklı, gıcırdayan dişlere ve sindirim sistemlerine sahip, otlayan ve otlayan memelilerin ortaya çıkmasıyla gerçekleşti. Bu otçul memelilerin evrimi, onları yemek için özelleşmiş etobur memelilerin evrimleşmesine olanak sağlamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

  1. palomar. Early Primate Evolution:  The First Primates. Alındığı Tarih: 20 Aralık 2022. Alındığı Yer: palomar | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
esat kudret
esat kudret
105K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Keşkem o ağaçtan heç inmeseydik!

Aksine, ağaçlar artık evrimsel atalarımız için temel yaşamı destekleyen alanlar olmaktan çıkıp (alan daralması ve buna bağlı besin yetersizliği sonucu) ilkel atalarımız olan Homo Erectus’u savanaya sürdüğü için evrimleştik. Yani ağaçtan inmek zorunda kaldığımız için…

Tüm Reklamları Kapat

Hepimizin anavatanı olan ve aslında ırk kavramını ortadan kaldıran, (genetik olarak da kanıtlandığı üzere) Afrikalı oluşumuzun, bir zamanlar canlılar için muazzam bir yaşam olanı olan bu coğrafyanın, gerek yer şekillerindeki değişim gerekse bu değişimin tetiklediği iklim değişimlerine bağlı yaşamsal zorlukları, ilkel atalarımızı bugüne getiren yolculuğun başı idi.

Oradan Kızıldeniz üzerinden Asya’ya ve peşi sıra ve zamanla tüm dünyaya yayılış.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle; ağaçtan inme ihtiyacı duymasa idik belki de bugün türümüz var olamazdı. Aksine, bizi var eden şey; aynı zamanda ağaçtan inmeye zorlayan, anavatanımızın (Afrika’nın) coğrafi (yer şekilleri itibarı ile) ve buna bağlı iklimsel değişimlerinin bizleri savanaya süren, dik durmaya, iki ayak üzerinde yürümeye, güvence amaçlı birlikte ve her zamankinden daha çok birlikte hareket etmeye mecbur kılan koşulların toplamı idi.

Bugün türümüzün geldiği evrimsel aşama itibarı ile yarattığı bütün olumlulukları topladığımızda, iyi ki bu musibet olmuş ve önümüzü açmış diyebiliriz.

Fakat bir o kadar da, yarattığımız ve geri dönüşü olmayan yıkımı, bindiğimiz dalı da kesen kibrimizi hatırladığımızda, dışımızdaki doğayı ve canlı yaşamı ve tüm haklarını yok sayarcasına ne denli tükettiğimizi gördüğümüzde, şahsen ve bazen : “Keşkem o ağaçtan heç inmeseydik” demiyorum desem yalan olur.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close