Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Maddeler nasıl bilgi sahibi olur?

0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Sorunuzu yanlış anlamadığımı varsayarak cevap veriyorum... Yanlış anladıysam da özür...

Maddeler elbette insan ya da hayvanlar gibi bir bilinç sahibi değiller ve aslında bilgi "sahibi" olamazlar. Ancak bilgi içerirler.

Örneğin siz gidip binlerce yıldır orada duran yüzlerce metrelik bir buz tabakasına bir sonda atıp, bin yıl önce oluşmuş bir buz kütlesini incelerseniz, bin yıl önceki atmosferin bileşimi, bölgede yaşayan mikroorganizmalar, besin varlığı ile ilgili bilgi edinmiş olursunuz. Bu durumda o buz kütlesi, bilinçli olmasa da bir bilgi içeriyordur ve bir anlamda bilgi sahibidir.

Tüm Reklamları Kapat

Ya da bir maddenin izotoplarını ve bozunmasını inceleyerek o maddenin ya da o maddenin elde edildiği ortam ya da tabakanın yaşını hesaplayabilirsiniz. Nasıl karbon yaşı denen yöntem ile bir fosilin yaşını tespit edebiliyor isek bu da aynı şeydir.

Milyonlarca yıl önce yaşamış bir hayvanın dişini inceleyerek o dönemlerde o hayvanın yaşadığı bölgenin bitki örtüsü hakkında fikir edinebiliriz.

Bunlara benzer çok sayıda örnek verebiliriz. Ve bu yaklaşım ile çoğu zaman çeşitli maddeler, kendi öz niteliklerinden çok daha önemli başka bilgiler içerirler. Direk olarak deneyimleyemediğimiz, gözlemleyemediğimiz, deney ile ölçemediğimiz sayısız bilgiyi, maddelerin içerdikleri bilgi ile elde ederiz.

Konu bağlamında, kara deliklerle ilgili şu ifade sıkça karşımıza çıkar "karadelikten hiç bir bilgi dışarıya çıkamaz". Buradaki kasıt da budur ve şu anlama gelir: Bir gün, bir şekilde, bir karadeliğin içinde bulunan bir maddeyi dışarıya çıkarak olsak o madde, karadeliğin içine düştüğü halini kaybetmiş ve içerdiği bilgiyi de yitirmiş olur. Bir karadelik ne kadar madde içeriyor, bunu hesaplayabiliriz. Ancak o kara deliğin içerdiği maddenin içerdiği bilgiye ulaşmak olanaksızdır. Kısaca bu...

Kaynaklar

 1. Aslı Zülal. Voslok Gölü. (23 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 23 Ekim 2020. Alındığı Yer: tübitak | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close