Puan Ver
0
Puan Ver

Kuşların evrimsel süreci nasıl gerçekleşti?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kuşların ataları direkt olarak dinozorların içerisinde yeralan etçil theropod dinozorlardır.Bu grup içerisinden günümüze sadece avian olanlar gelebilmiştir çünkü 65 milyon yıl önce Meksikanın Yucatan yarımadasına düşen 10 km genişliğinde bir meteor hepsini yok etmiştir ve chicxulub adlı dev bir krater meydana getirmiştir. Bu canlılar dinozorlarda bulunan ısı yalıtımı ve cinsel seçilimde rol oynayan tüyleri süzülmek ve daha sonraları uçmak için kullanmıştır.Kuşların evriminde archaeopteryx,microraptor,velociraptor gibi türler önemli ara basamaklardır çünkü bu canlılar hem sürüngen (kemikli bir kuyruk,kanatlarda pençeler,dişli bir çene)  hemde kuş özellikleri (tüylü kanatlar,yeni yeni oluşmaya başlamış bir gaga) gösterirler.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”
Marcello Truzzi
Geri Bildirim Gönder