Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Kürtaj hakkını savunmak, etik nedenlerle yumurta yememekle çelişir mi?

Lakto Vejetaryeniliğe henüz adım atmış ve insanlar içinse kürtaj hakkını savunan biri olarak kürtaj hakkındaki bu görüşüm, yumurta tüketimi hakkındaki pasifliğimi tutarsızlaştırıyor mu? Yumurtaları ahlaki fail olarak gördüğüm için yemiyor isem kürtajı da aynı gerekçe ile red mi etmeliyim?
575 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Bence çelişkili değil ama öncelikle kürtajı savunmak ve yumurta yememek arasında çelişki olduğunu öne süren argümanı inceleyelim.

Bu argümana göre:

Tüm Reklamları Kapat

 • Yumurta, izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak bir madde.
 • Kürtaj da izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak maddenin birey olmasının engellenmesi.
 • Yumurtayı "izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak bir madde"yi engellediğiniz için yemiyorsunuz.
 • Bu durumda "izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde canlı olacak bir maddeyi engelleme" işlemi olan kürtajı savunamazsınız.

Ama argümanda birkaç sorun var ve bu sorunlardan yola çıkarak çelişki olmadığını savunabilirsiniz.

Yumurta yediğinizde yediğiniz yumurtanın sahibi olan canlıların fikrini soramazsınız onlar bir karar alamazlar bu konuda. Oysaki kürtajı "izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak bir madde"nin sahibi gerçekleştiriyor ve bu maddenin erken dönemde bir bilinci olmadığına göre karar, bu maddenin sahibine kalıyor. Bu durumda insan bireylerinin belirli sebeplerle ve kendi isteği ile yaptığı kürtaj eylemi ile bahsedilen sebeple yumurta yememek birbirine eşit olarak görülemez ve bu durumda yumurta yememek ile kürtajı savunmak eşit değildir. Yani herhangi bir çelişki yoktur.

119 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Veganların ve hayvan hakları savunucularının prensipte karşı olduğu hayvanların insan faydası için kullanılmasıdır. Tavuğun yumurtasını (embriyolu veya embriyosuz) almak hayvandan faydalanmak olacağı için yumurta tüketilmez. Zira tavuklar zaman zaman kalsiyum kaynağı olarak da kendi yumurtularını tüketirler.

Insanlarda istenmeyen gebeliğin sonlandırılması bir faydacılık olarak değerlendirilmez. Kürtaj karşıtlığı dini öğretiler doğrultusunda her bir insan yaşamanın kutsal olduğu inancına dayanır.

Tüm Reklamları Kapat

Kürtajı onaylamak ve veganlık birbiriyle çelişmez çünki her ikisi de humanosantrik diskur karşıtıdır.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Dilrbad .
Dilrbad .
34K UP
öğrenci

kürtaj hakkı ile yumurta yemek konusunu daha önce hiç düşünmemiştim. ama hayvanları/hayvansal gıdaları tüketmiyorsan eğer bunun birden çok nedeni olabilir ve hepsine saygı duyuyorum. ama bu genelde hayvan hakları onları öldürmenin yanlış olduğu insanların et-hayvansal gıda tüketmeden de yaşayabileceği gibi nedenlere bağlı oluyor.

kürtaj ise bebeği istememek bakamayacak olmak gibi nedenlere bağlı.( engellilik durumunu saymıyorum çünkü türkiye de bebeğin engelli olduğunu öğrenince aldırma hakkı veriliyor ayrıca bildiğim kadarıyla ilk 3 ay içerisinde de aldırabiliniyor)

Tüm Reklamları Kapat

türkiye üzerinden ilerliyorum çünkü dindar ülkelerde ne olursa olsun kürtaj yasak veya amerikanın bazı eyaletlerinden 8. ayda olsan dahi kürtaj yaptırabiliyorsun.

bunlar benim bildiğim kısımlar. ben bu iki konu arasında bir zıtlık veya bağlantı göremiyorum. veganlık-vejetaryenlik konularında ise bizim de bir hayvan olduğumuz ve kendimize göre beslenmemiz gerektiğini düşünüyorum. bazı rahatsızlıklar yüzünden süt ürünleri tüketilmemeli veya et yenmemeli. ama böyle bir durum dışında hepçil beslenmemizi bırakmamızın sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

dediğim gibi herkese saygım var ama mcdonalds a gidip yerlere kan döküp bakın hayvanları katlettiniz diyen veganlara saygım yok. seni daha az vejetaryen yapmaya çalışmıyorum kesinlikle.

yumurta yemek et tüketmek süt içmek bunlar bizim beslenmemizin bir parçası aynı patates yemek domates yemek gibi. ikisinin çoook farklı konular olduğunu inanıyorum.

çünkü bir tavuk ben bu yavruya bakabilecek miyim ona bir gelecek sağlayabilecek miyim gibi düşüncelere sahip değil. onun için belli bir zamana kadar yavrularını koruyup sonrasında çiftleşme dönemlerine geldiklerinde onları bırakıp yeni yavrular ile aynı döngünün içine girmek önemli. çünkü bu şekilde ilerleyebilir bu şekilde neslini devam ettirebilir.

ama insanlar çocuk yaparken -bazıları dışında- ben bu çocuğa gelecek sağlayabilecek miyim onu iyi yetiştirebilecek miyim ben bunu kaldırabilecek durumda mıyım diye düşünür ve en genelde hayatlarının sonrasına kadar çocuklarının yanında olur ve onlara bakmaya devam eder.

ayrıca bir anneyi babayı akrabayı çocuğu kaybetmek onlardan ayrılmak insanlar için çok farklı anlamlara gelirken tavuklar için hayat döngüsünden başka bir şey değildir. tavukların canı yok üzülmüyorlar demiyorum. ama insana orantılarsak 12-13 yaşında üreme dönemine giren bir insanın -çocuğun- annesi tarafından hadi bakalım artık kendi başınasın üreyebildiğine göre bana ihtiyacın yok artık denmesi o çocuğun hayatının başlamadan bitmesidir.

eğer yumurta yemek istiyor ve bunda bir sorun görmüyorsan bunun kürtajı savunmak veya savunmamak ile yumurta yiyip cam kenarındaki koltuğu tercih etmek gibi bir bağlantısı olur. hiçbir bağlantısı yok.

bana sorarsan seni ne iyi hissettiriyorsa onu yap ve yaptıkların arasında bağlatın kurmaya ya da zıtlıklar bulmaya çalışma. yaptığın iki şey birbirine zıt diye bu yalnız değil birbirini destekliyor diye bu doğrudur anlamına gelmez

136 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close