Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Kürtaj hakkını savunmak, etik nedenlerle yumurta yememekle çelişir mi?
Lakto Vejetaryeniliğe henüz adım atmış ve insanlar içinse kürtaj hakkını savunan biri olarak kürtaj hakkındaki bu görüşüm, yumurta tüketimi hakkındaki pasifliğimi tutarsızlaştırıyor mu? Yumurtaları ahlaki fail olarak gördüğüm için yemiyor isem kürtajı da aynı gerekçe ile red mi etmeliyim?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Bence çelişkili değil ama öncelikle kürtajı savunmak ve yumurta yememek arasında çelişki olduğunu öne süren argümanı inceleyelim.

Bu argümana göre:

 • Yumurta, izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak bir madde.
 • Kürtaj da izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak maddenin birey olmasının engellenmesi.
 • Yumurtayı "izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak bir madde"yi engellediğiniz için yemiyorsunuz.
 • Bu durumda "izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde canlı olacak bir maddeyi engelleme" işlemi olan kürtajı savunamazsınız.

Ama argümanda birkaç sorun var ve bu sorunlardan yola çıkarak çelişki olmadığını savunabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Yumurta yediğinizde yediğiniz yumurtanın sahibi olan canlıların fikrini soramazsınız onlar bir karar alamazlar bu konuda. Oysaki kürtajı "izin verildiğinde ve şartlar gerçekleştirildiğinde birey olacak bir madde"nin sahibi gerçekleştiriyor ve bu maddenin erken dönemde bir bilinci olmadığına göre karar, bu maddenin sahibine kalıyor. Bu durumda insan bireylerinin belirli sebeplerle ve kendi isteği ile yaptığı kürtaj eylemi ile bahsedilen sebeple yumurta yememek birbirine eşit olarak görülemez ve bu durumda yumurta yememek ile kürtajı savunmak eşit değildir. Yani herhangi bir çelişki yoktur.

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Veganların ve hayvan hakları savunucularının prensipte karşı olduğu hayvanların insan faydası için kullanılmasıdır. Tavuğun yumurtasını (embriyolu veya embriyosuz) almak hayvandan faydalanmak olacağı için yumurta tüketilmez. Zira tavuklar zaman zaman kalsiyum kaynağı olarak da kendi yumurtularını tüketirler.

Insanlarda istenmeyen gebeliğin sonlandırılması bir faydacılık olarak değerlendirilmez. Kürtaj karşıtlığı dini öğretiler doğrultusunda her bir insan yaşamanın kutsal olduğu inancına dayanır.

Kürtajı onaylamak ve veganlık birbiriyle çelişmez çünki her ikisi de humanosantrik diskur karşıtıdır.

2
 • Raporla
Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . öğrenci

kürtaj hakkı ile yumurta yemek konusunu daha önce hiç düşünmemiştim. ama hayvanları/hayvansal gıdaları tüketmiyorsan eğer bunun birden çok nedeni olabilir ve hepsine saygı duyuyorum. ama bu genelde hayvan hakları onları öldürmenin yanlış olduğu insanların et-hayvansal gıda tüketmeden de yaşayabileceği gibi nedenlere bağlı oluyor.

kürtaj ise bebeği istememek bakamayacak olmak gibi nedenlere bağlı.( engellilik durumunu saymıyorum çünkü türkiye de bebeğin engelli olduğunu öğrenince aldırma hakkı veriliyor ayrıca bildiğim kadarıyla ilk 3 ay içerisinde de aldırabiliniyor)

türkiye üzerinden ilerliyorum çünkü dindar ülkelerde ne olursa olsun kürtaj yasak veya amerikanın bazı eyaletlerinden 8. ayda olsan dahi kürtaj yaptırabiliyorsun.

Bu Reklamı Kapat

bunlar benim bildiğim kısımlar. ben bu iki konu arasında bir zıtlık veya bağlantı göremiyorum. veganlık-vejetaryenlik konularında ise bizim de bir hayvan olduğumuz ve kendimize göre beslenmemiz gerektiğini düşünüyorum. bazı rahatsızlıklar yüzünden süt ürünleri tüketilmemeli veya et yenmemeli. ama böyle bir durum dışında hepçil beslenmemizi bırakmamızın sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

dediğim gibi herkese saygım var ama mcdonalds a gidip yerlere kan döküp bakın hayvanları katlettiniz diyen veganlara saygım yok. seni daha az vejetaryen yapmaya çalışmıyorum kesinlikle.

yumurta yemek et tüketmek süt içmek bunlar bizim beslenmemizin bir parçası aynı patates yemek domates yemek gibi. ikisinin çoook farklı konular olduğunu inanıyorum.

Bu Reklamı Kapat

çünkü bir tavuk ben bu yavruya bakabilecek miyim ona bir gelecek sağlayabilecek miyim gibi düşüncelere sahip değil. onun için belli bir zamana kadar yavrularını koruyup sonrasında çiftleşme dönemlerine geldiklerinde onları bırakıp yeni yavrular ile aynı döngünün içine girmek önemli. çünkü bu şekilde ilerleyebilir bu şekilde neslini devam ettirebilir.

ama insanlar çocuk yaparken -bazıları dışında- ben bu çocuğa gelecek sağlayabilecek miyim onu iyi yetiştirebilecek miyim ben bunu kaldırabilecek durumda mıyım diye düşünür ve en genelde hayatlarının sonrasına kadar çocuklarının yanında olur ve onlara bakmaya devam eder.

ayrıca bir anneyi babayı akrabayı çocuğu kaybetmek onlardan ayrılmak insanlar için çok farklı anlamlara gelirken tavuklar için hayat döngüsünden başka bir şey değildir. tavukların canı yok üzülmüyorlar demiyorum. ama insana orantılarsak 12-13 yaşında üreme dönemine giren bir insanın -çocuğun- annesi tarafından hadi bakalım artık kendi başınasın üreyebildiğine göre bana ihtiyacın yok artık denmesi o çocuğun hayatının başlamadan bitmesidir.

eğer yumurta yemek istiyor ve bunda bir sorun görmüyorsan bunun kürtajı savunmak veya savunmamak ile yumurta yiyip cam kenarındaki koltuğu tercih etmek gibi bir bağlantısı olur. hiçbir bağlantısı yok.

bana sorarsan seni ne iyi hissettiriyorsa onu yap ve yaptıkların arasında bağlatın kurmaya ya da zıtlıklar bulmaya çalışma. yaptığın iki şey birbirine zıt diye bu yalnız değil birbirini destekliyor diye bu doğrudur anlamına gelmez

116 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et